FORD GÜVENLİĞİ ARTIRIYOR: KOPYALANAMAYACAK KUMANDALAR

Geçtiğimiz haftalarda araçların uzaktan kumandalarının ve anahtarsız giriş sistemlerinin tamamının ne kadar tehlikeli olduğundan bahsetmiştik. Ford, bu konuya el attı. Artık kumandaları kopyalanamayacak!

Araç hırsızlığının günümüzde bu kadar güvenlik sistemleri olmasına rağmen ne kadar kolay olduğundan bahsetmiştik. Ucuza temin edilebilen bir cihaz sayesinde kumanda ile otomobil arasındaki kodu çözebilen hırsızlara dur demek ne yazık ki zor. Hatta öyle ki, bu problemin dışında tutabileceğimiz model sayısı hatırlarsanız iki elin parmağını geçmiyordu.

Bu konunun ardından, üreticiler kolları sıvadı ve çalışmalara başladı. Ford ise Avrupa’ya özel üreteceği kumandalar sayesinde bu sorunun önüne geçmeye çalışacak.

Sistem Nasıl Çalışacak?

Anahtarlar, içerisinde barındırdığı hareket sensörü sayesinde çalışacak. 40 saniye boyunca hareket algılanmaz ise devreden çıkılacak ve uyku moduna geçilecek. Böylece bu süre içerisinde herhangi bir şekilde saldırıya uğramayacak. Ford’un güvenlik uzmanı Simon Hurr: “Bu anahtarların sürekli çevrimiçi kalması Ford, endüstri ve polisler için büyük bir sorun teşkil ediyordu. Kolay ama efektif bir çözüm geliştirebilmemiz mümkün oldu ve en çok satan otomobillerimize bu sistemi yerleştirmeye başlıyoruz.” şeklinde konuyla ilgili bilgilendirmelerde bulundu.

Hangi Modellerde Bulunacak?

Şimdilik sistem yalnızca Focus ve Fiesta modellerinde kullanılmaya başlanacak. Öncelikli olarak sistem İngiltere’de kullanılabilecek. Eğer bu araçlardan birisine sahipseniz ve bu teknolojiden yararlanmak istiyorsanız modellerin yeni versiyonlarını satın almanıza da gerek yok. Fiesta için 65£, Focus için ise 72£ ödeyerek anahtarlarınızı dönüştürmeniz mümkün olacak.

Yorumlar

yorum

FORD GÜVENLİĞİ ARTIRIYOR: KOPYALANAMAYACAK KUMANDALAR

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.