YENİ CORSA SIKI DİYETTE!

Alman markanın B sınıfı temsilcisi Corsa, 6. neslinde oldukça zayıflayarak karşımıza çıkacak.

Rüsselsheimlı süpermini, sınıfında adından söz ettiren modeller arasında ve öyle olmaya da yeni nesliyle birlikte tam gaz devam edecek gibi görünüyor. Uzun yıllardır piyasada olmasına rağmen Avrupa’da geçtiğimiz yıl en çok satanlar listesinde 10.’lukla yetinen Corsa, 6. jenerasyonuyla birlikte hem çok satanlar listesinde hem de sınıfında yukarılara oynamaya çalışacak. Ülkemizdeki durumu ise şöyle tahmin ediyoruz ki bazı çağın gerekliliklerini yerini getirememesinden dolayı ilk sırada olmasa da, bekleneni karşılar cinsten. Bu konuyu biraz açacak olursak ilginç donanımlarıyla sınıfında bir yandan öncü olurken, diğer yandan ise tam otomatik şanzımanını turbo beslemeli 3 silindirlik motoruyla buluşturmamış olması ve en basitinden dört cam otomatiğini sunmuyor olması örneklerden ikisi. Biz tüm bunları kenara bırakıyoruz ve 6. nesil Corsa’nın sıkı diyetinden bahsediyoruz.

Değerler Neler?

Alman markanın paylaştığı verilere göre Corsa F, beş kapılı gövdenin en hafif halinde 980 kg ile karşımıza çıkacak. Kıyaslama yapacak olursak selefi olan Corsa E’ye göre %10 zayıflamış olacak. Hali hazırda piyasada bulunan versiyona göre 108 kg zayıflayacak olan Corsa F, 4.06 cm’lik uzunluğuyla da kompakt sınıftan müşteri çalmayı deneyecek. Tüm bunlar PSA’nın yeni 208’e ev sahipliği yapan platformu sayesinde gerçekleşecek.

Peki Bu Tasarrufun Kaynağı Ne?

PSA mühendisleri, tüm motorlarda alüminyum kullanarak ve sembolü Al olan metale kaputta yer vererek 2.4 kg kazanmış durumda. Optimize edilen koltuklardan ise önde 5.5, arkada 4.5 kg kazanılmış durumda. Ayrıca izolasyon malzemesindeki hafiflemeyle de buradan da bazı değerler kazanılmış.

Diyetin en etkin olduğu yer ise şasi ve karoser. Motor, elektronik, trim parçaları gibi detayların eklenmediği “body-in-white” adı verilen yapıda Corsa E’ye göre tam 40 kg hafifletme operasyonu yapılmış.

2016’da tıpkı ağabeyi Astra’nın geçtiği gibi sıkı bir diyetten geçen Corsa’nın tanıtımını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorumlar

yorum

YENİ CORSA SIKI DİYETTE!

| Haber, Opel |
About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.