1.6 DCI DEVRİ BİTİYOR: NISSAN X-TRAIL

Evet başlıkta doğru gördünüz. Nissan’ın ülkemizde de oldukça tutulan geniş SUV’si X-Trail, rekabetin tavan yaptığı şu sıralarda 1.6 dCi motoru modelin kaputu altından rafa kaldırmaya hazırlanıyor. Eğer 1.6 dCi motorlu bir X-Trail sahibi olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalısınız…

Makyaj öncesi ve makyajlı versiyonuyla birlikte sunulmaya başlanan 1.6 litrelik dCi üniteye sahip 2. nesil X-Trail, X-Tronic şanzımanla birlikte kombinlenerek küçük kardeş Qashqai’dan sonra sınıfında çok satanlar listesinde yer alıyor. Fakat artık bu listedeki sıralama değişebilir.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Nissan, büyük SUV modelinin motor seçeneklerini güncellediğini açıklamıştı. Bununla birlikte ürün gamına nispeten yeni sayılabilecek ve kompakt Mercedes modellerinde de gördüğümüz 1.3 litrelik turbo beslemeli benzinli ünite dahil olurken, tüm motor seçenekleri yeni bir çift kavramalı şanzımanla satışa sunulacak. Özellikle ülkemiz pazarında bu tür otomobillerde dizel üniteler revaçta olduğundan benzinli üniteyi bir kenara bırakarak 1.6 dCi’nin yerine gelecek üniteden bahsetmeye devam edelim.

Yeni Motor Ne Olacak?

Avrupa’da 1.7 litrelik yeni dCi ünite 1.6 litrelik motorun yerini alacak. Yeni ünite 150 beygir güce ve 350 nm tork değerine sahip olacak. 6 ileri manuel şanzımanla kombinlenen yeni seçeneğin fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi ise 6.8 litre olarak ölçülmüş durumda. Opsiyonel olarak sunulan 4 tekerlekten çekiş sistemi ise ekstra ağırlıktan dolayı yakıt tüketimini artıracak ve bu seçenekle ortalama tüketim 7.1 litre olacak.

Ülkemizdeki mevcut vergilendirmeden dolayı artık pek tercih edilmesi beklenmeyen yeni dizel motorlu X-Trail, buna alternatif olarak ortak geliştirilen 1.3 litrelik turbo benzinli üniteyi devreye alacak. Bu ünite 160 beygir güç ve 270 nm tork değerlerine sahip olurken, 7 ileri çift kavramalı DCT isimli otomatik şanzımana sahip olacak. Selefinde bulunan 1.6 litrelik turbo benzinli üniteye göre 3 beygirlik düşüş kağıt üzerinde bulunsa da 30 nm artan tork değeri ile bu eksiklik hissedilmeyecektir, hatta aksine performansı belirli bir oranda artacaktır diye düşünüyoruz. Önden çekişli olarak sunulan bu versiyonun CO2 tüketim değerleri ise 145-154 g/km olarak ölçülmüş.

QQ ve Kadjar’da Durum Ne Olacak?

Başlığımızdaki sorunun cevabı şimdilik belli değil. Fakat X-Trail’de yapılan bu güncelleme tahmin ediyoruz ki makyajlanan Kadjar’da ve bir sonraki Qashqai’da da görülecektir ancak resmi bir açıklama gelmeden kesin konuşmak zor.

Özellikle ülkemizdeki satış rakamlarını oldukça etkileyecek olan bu kararın ardından ne olacağını ilerleyen zamanlarda satış istatistiklerinde göreceğiz fakat SUV alanında düşük hacimli dizel ünite + otomatik şanzıman ikilisini yitiren Nissan, ülkemiz pazarında bir miktar kan kaybedecektir diye düşünüyoruz. En iyisi bekleyip görmek.

Yorumlar

yorum

1.6 DCI DEVRİ BİTİYOR: NISSAN X-TRAIL

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.