MERCEDES’İN RENAULT-NISSAN ORTAKLIĞI BİTİYOR MU?

Daimler’in mayıs ayında işbaşı yapacak olan yeni CEO’su Ola Kallenius, firmada köklü değişiklikler yapacak.

2010 yılında temelleri atılan ortaklık anlaşması, 9 yıl sonra şirketin yeni CEO’suyla birlikte feshedilecek. Anlaşmanın bitmesiyle etkilenen firmalar arasında başı Mercedes-Benz ve Daimler Trucks çekecek.

Kararın Temelindeki Sebep Ne?

Daimler, yeni CEO’sunun alacağı bu kararla 6 milyar Euro’luk maliyetlerden kurtulacak iken, bir yandan da bu tasarruf planı ile 10.000 kişi de işten çıkarılacak. Bununla birlikte Ola Kallenius, Renault-Nissan-Mercedes ittifakını da sonlandıracak. Her ne kadar net olmasa da bu durumun sebebinin eski CEO Carlos Ghosn olduğu söylentileri de bu sıralar gündemde. Epey kan kaybeden Fransız-Japon ortaklığının kötü gidişi Daimler ile olan ortaklığa da yansımış olmalı.

9 yıldır yapılan bu ittifak sayesinde özellikle Mercedes-Benz cephesinde hepimizin bildiği ciddi yenilikler olmuştu. Güncel C-Serisi’nin ve A, B, CLA, GLA gibi modellerin düşük hacimli dizel üniteye kavuşmaları ilk akla gelen örneklerden olurken, son geliştirilen motor olan 1.3 litrelik turbo benzinli ünite de bu ortaklığın meyvelerinden. Aynı zamanda Mercedes’in Pick-up sınıfına girmesinde büyük emeği olan Nissan’ın Navara’sı da X-Class’a altyapı gibi çeşitli organlarını bağışlamıştı. Bu gibi örnekleri artık göremeyeceğimizi düşünerek, Daimler CEO’sunun konuyla ilgili kesin kararını takipte olacağız.

Yorumlar

yorum

MERCEDES’İN RENAULT-NISSAN ORTAKLIĞI BİTİYOR MU?

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.