SINIFIN LİDERİ GÜNCELLENDİ: NISSAN QASHQAI

Ülkemizin en çok satan SUV’si Nissan Qashqai, yeni motor seçenekleri ile ülkemiz yollarına giriş yaptı. Gücüne güç katan liderin bakalım detayları neler?

Yenilikler Neler?

V-motion tasarım dilinin hakim olduğu lider Qashqai, ilk çıktığı günden bu yana sunduğu düşük hacimli ekonomik dizelinin yanı sıra, güç isteyenler için 2.0 litrelik versiyonu da ürün gamına eklerken, düşük hacimli benzinli motorunu da direksiyonu başına geçenlere sunmayı başardı. İkinci nesille birlikte turbo beslemeli düşük hacimli benzinli ünite görev almaya başlarken, dizel seçeneklere güçlü versiyon olan 1.6 litrelik versiyonda X-Tronic şanzıman eklendi. Bu hamleyle Qashqai liderlik sıralamasında yerini sağlamlaştırmış oldu.

Öncelikle, 2019’un ikinci yarısıyla birlikte Daimler, Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının meyvesi olan 1.3 litrelik turbo benzinli üniteyi Qashqai kaputu altında görmeye başlayacağız. Selefine göre hacmi ve gücü artan turbo beslemeli üniteyi grubun en ucuz SUV’si Duster’da ilk kez tanıma fırsatı bulmuştuk. Fakat bir farklılık var, sınıfının lideri 1.3 litrelik ünitenin 160 beygirlik seçeneğine sahip olacak.

1.3 litrelik ünite, Qashqai kaputu altında geçtiğimiz sene 1.2 litrelik ünitede olduğu gibi manuel seçeneğini korurken, bunun yanına bir de DCT isimli 7 ileri çift kavramalı seçeneği de ekledi. Burada görmüş oluyoruz ki, Mercedes-Benz ile yapılan ittifak da meyvelerini vermeye başlamış görünüyor. Manuel seçenek ile 260 nm tork değeri sunan motor, DCT şanzımanla birlikte 270 nm tork çıkışı sağlayacak.

1.6 DCI Yok!

Nissan, 2019 makyajı ile kompakt SUV’sinde en çok tercih edilen seçenek olan 1.6 DCI’yi rafa kaldırıyor. 1.3 litrelik turbo beslemeli seçeneğe eşlik edecek tek dizel motoru 1.5 litrelik BluedCi olarak belirlemiş. Yine ilk kez Duster’da karşımıza çıkan bu motor, oldukça aşina olduğumuz 110 beygirlik 1.5 dCi’nin revize edilmiş versiyonu. Bu güncellemeyle birlikte 115 beygir güç ve 260 nm tork değeri sunan motor, halihazırda bulunan 1.5 dCi üniteyi barındıran Qashqai’lerde yalnızca manuel olarak satışa sunulurken, tahmin ediyoruz ki 1.6 litrelik dCi’nin yokluğunu aratmaması açısından DCT şanzıman seçeneği ile de sunulacak.

Güncellenen Qashqai’de 1.6 dCi’yi görememek üzücü olsa da, bu durum yavaş yavaş dizel seçeneklerin tamamiyle Qashqai kaputu altından kaldırılacağının sinyalcisi. Yenilenen Qashqai, 166.990 Türk Lirası fiyat etiketiyle kapılarını açarken, en pahalı seçenek ise 274.990 Türk Lirası ile 1.5 dCi DCT Platinum Premium Pack oluyor.

Yorumlar

yorum

SINIFIN LİDERİ GÜNCELLENDİ: NISSAN QASHQAI

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.