G21 TOURING HYBRID’LE GELECEK

BMW’nin yeni D-sedanının sırt çantalı versiyonu 3 Serisi Touring, hibrit bir versiyonla aileye dahil olacak. Detayları mı? Buyrun bakalım.

Motor Ne Olacak?

2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen 3 Serisi Touring PHEV, 330e ile aynı motoru kullanacak. Geçtiğimiz yıl tanıtılan 330e’de de bulunan bu motor, 2.0 litrelik turbo şarjlı benzinli bir üniteden destek alacak. İçten yanmalı motor F kasa 3 Serisi’nden de tanıdığımız 184 beygirlik makina. Bu motor üzerine hibrit sistemin eklenmesiyle birlikte 252 beygir toplam güç (68 bg elektrikli sistem) üretebilen versiyon, 420 Nm tork değerine de sahip. 0’dan 100 kilometre hızlanması için 6 saniye yeterli olan G20 330e, 230 km de son sürate sahip. İçten yanmalı motor hariç yalnızca 12 kWh’lik lityum iyon batarya desteğiyle normal kullanımda 60 km/s hıza çıkabilen otomobil, sadece bu pillerle maksimum olarak da 140 km/s hız yapabiliyor. Ortalama otoban süratlerini düşündüğümüz zaman da bu değer oldukça etkileyici görünüyor.

BMW ürün yöneticisi Stefan Horn’un G21 hibrit ile ilgili açıklamaları ise “bunun için gelecekte bir planımız var” şeklinde oldu.

Model Tamamen Elektriklenecek Mi?

Bu sorunun cevabı şimdilik hayır. Çünkü BMW, tamamen elektrikli hakkını yeni i4’ten yana kullanmak istiyor.

Yorumlar

yorum

G21 TOURING HYBRID’LE GELECEK

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.