VOLVO’NUN DİZEL DEVRİ BİTMEMİŞ!

Geçtiğimiz yıl dizel motorlarını rafa kaldırma planı yaptığını açıklayan İsveç’li üretici Volvo, görünüşe göre 3-5 yıl kadar daha dizelden vazgeçmeyecek!

Elektriklenme sürecine hızla giriş yapan ve bu yolda emin adımlarla ilerleyen Volvo, geçtiğimiz yıl 2. nesil S40 modelinden beridir kullandığı PSA ortaklığında geliştirilen 1.6 litrelik D2 kodlu dizelini artık kompakt modellerinin kaputları altında sunmayacağını açıklayarak dizel devrini kapatacağının sinyallerini vermişti. Fakat bugünlerde ise işler biraz daha karışık bir hal aldı. Volvo belki de son defa mevcut modelleri ömürlerini tamamlayana kadar dizel motora devam edecek. Bir kaç yıl sonra yeni nesil modeller geldiğinde ise muhtemelen dizeli göremeyeceğiz. Volvo’nun Avrupa patronu Lex Kerssemakers’in yaptığı açıklamaya göre bu yıl tanıtılacak son nesil dizeller, bir süre daha piyasada bulunacak.

“Haziran ayında tanıtacağımız yeni nesil dizel motor normal şartlarda 3-4 yıl yaşayacak. Yani aşağı yukarı 5-6 yıl içinde dizel seçeneği sunmayı bırakacağız. Anlayacağınız dizellerin kilit rolü bir süre daha devam edecek.” şeklinde Autocar dergisine açıklama yapan Kerssemakers, böylece iddiaları da kanıtlamış oldu. Kısa süre önce yenilenen XC90 modeli üzerinden konuşacak olursak, yaz aylarında yeni dizel motoruna kavuşacak fakat yeni nesilden itibaren bu seçenek artık sunulmayacak.

Yorumlar

yorum

VOLVO’NUN DİZEL DEVRİ BİTMEMİŞ!

| Haber, Volvo |
About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.