Mercedes A Serisi’nin uzun süredir beklenen hızlı modeli AMG A35 ortaya çıktı. Ancak gücünün beklenenin altında gelmesi marka fanatiklerini üzdü

Aslında, küçük AMG’nin motor hacmi herkesin tahmin ettiği gibi 2.0 litre. 7 ileri DCT şanzıman ve 4Matic çekiş sisteminden de kimsenin şüphesi yoktu. Ancak güç verileri nedense çoğumuzun tahmininin altında geldi.

Çoğumuz A35’in 340 hp ile geleceğinden neredeyse eminken, gerçek hayatta ortaya çıkan 306 hp ve 400 Nm değerler şaşırttı. Aslında bu rakamlar kucağa bir yerlerden tanıdık da geliyor. Golf R’ın yeni emisyon regülasyonlarıyla birlikte 306 hp’ye düşmesi bu işte bir iş olduğunu gösteriyor. Makyajlı Audi TTS ve S3’ün de aynı değerlere düşüyor olması da markaların sıkı kurallara uyabilmesi için güçlerini daraltmak zorunda kaldığının bir işareti olsa gerek. Ayrıca BMW X2 M35i’nin de 306 hp olduğunu unutmayalım. Ancak BMW’nin sadece tork değeri 450 Nm.

Mercedes’in, aynı zamanda 4Matic terimini bir modelinin ismi olarak kullanması da pek rastlanan bir durum değil. A35 4Matic’in 0-100 km/s hızlanması 4.7 saniye iken son hızı 250 km/s ile sınırlandırılmış.

Kozmetik açıdan A35 4Matic, A 250 AMG Line ile çok benzerlik gösteriyor. Örneğin ön tamponları aynı. Sadece siyah aerodinamik parçalar eklenmiş, orta ızgarada krom bir çizgi yer alıyor ve alttaki havalandırma kanalları da bal peteği ızgarası şeklinde.

Tabi ki arkada kanadı olmayan bir A serisi AMG düşünülemezdi. Bunun yanında iki taraftan da çıkan çifter egzoz kafası, mükemmel görünümlü bir difüzör A35’İn arkasını diğer A’lardan ayıran başlıca ekipmanlar.

Ama iş sadece görüntüyle bitmiyor, asıl fark araca performans katan komponentlerde. Mesela önlerdeki 4 piston kaliperler ve 348 mm’lik fren diskleri. Daha sert süspansiyon opsiyonel olarak adaptif olarak da alınabiliyor. Direksiyon kutusunda da artık AMG ayarları yer alıyor. Kısa turlu ve daha tepkili. Ancak duyduğumuz bir şey var ki bizi çok heyecanlandırdı. AMG Dynamic Select sürüş modları arasında ‘Slippery’ modu da yer alıyormuş. Slippery’nin Türkçe karşılığı ‘KAYGAN’. Bir nevi Drift mod!

 

Yorumlar

yorum

VİDEO: MERCEDES-AMG A35 DÜŞÜK GÜÇ İLE GELDİ

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.