EN GÜÇLÜ 4 SİLİNDİRLİ: MERCEDES-AMG CLA 45 SHOOTING BRAKE

Geçtiğimiz hafta tanıtılan AMG A45 ve CLA45’in ardından sıra coupe-sedan’ın sırt çantalı versiyonuna geldi. Karşınızda AMG CLA45 Shooting Brake!

Aracın özellikleri ve donanımlarından ziyade biz bu güçlü CLA’nın motorundan ve alt yapısından bahsetmek istiyoruz. Detaylara geçmeden önce belirtmeliyiz ki bu anlatacağımız motor en güçlü 4 silindirli!

Performans Özellikleri

AMG CLA45 Shooting Brake, temelini aldığı coupe-sedan kardeşi ile aynı motoru paylaşıyor. M139 kodlu ünite, standart versiyonda 387 bg ve 480 nm sunarken, S versiyonunda ise 421 bg ve 500 nm tork değeri sunuyor. 2.0 litrelik turbo beslemeli ünite, I4 sıralı dört silindirli bir yapıya sahip.

Tüm gücünü tamamen arka tekerleklere iletebilen Mercedes’in dört çeker sisteminin özel versiyonu olan 4Matic +’a sahip sırt çantalı sporcu, standart haliyle 0-100 km/s hızlanmasını 4.1 saniyede tamamlayabiliyor. S versiyonu ise 4.0 saniyede 100 km/s sürate ulaşabiliyor. 250 km/s ile sınırlandırılmış son sürat AMG CLA45 Shooting Brake S’de 270 km/s’e çıkıyor fakat belli bir tutar karşılığında standart versiyonun son sürati de S ile aynı yapılabiliyor.

Sırt Çantalı Sporcu

Tabii ki bir Shooting Brake’den bahsediyorsak tasarıma değinmeden geçemeyiz. CLS ve CLA gibi coupe-sedan formuna sahip araçlarda çok daha fazla yakıştığını düşündüğümüz bu tasarım hali, CLA üzerinde de bagajın ortasına uzanan full LED stopları ve sürtünme katsayısını minimuma indiren tavan hatlarıyla AMG CLA45 Shooting Brake, şık tasarımını sportiflikle bu kadar iyi harmanlayan nadir otomobillerden.

İç mekanında ise kırmızı trimlerin hakim olduğu ön konsol, direksiyon vs koltuklar, sportif yapılarıyla sizi performansa davet ediyor. Aracın donanım listesi ise coupe-sedan formlu kardeşi ile bire bir aynı.

Yorumlar

yorum

EN GÜÇLÜ 4 SİLİNDİRLİ: MERCEDES-AMG CLA 45 SHOOTING BRAKE

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.