KULLANIŞLI SPORCU ARTIK TÜRKİYE’DE: MERCEDES-AMG GT

Mercedes’in “4 kapılı” sporcusu AMG GT COUPE, nihayet ülkemiz yollarına çıkmaya hazır olarak satışta. Kullanışlı bir spor otomobil olarak öne çıkan modelin buyrun detaylarına bakalım.

Nasıl Görünüyor?

Çerçevesiz kapıları ve liftback tarzında açılan bagaj kapağıyla model, kalbindeki gücü her ne kadar kimi detaylarıyla belli etse de, 4 kapılı olması ve nispeten kullanışlı olan bagajıyla da günlük kullanıma uygun olduğunun sinyallerini veriyor. 395 litrelik bagajı liftback tarzı açılan bagaj kapaklı bir otomobile göre “minik” gelse de, unutmamak gerekiyor ki bu otomobil bir AMG GT. Ayrıca, bagaj zemini altında bulunan ekstra 60 litrelik alan ve arka koltuklar yatırıldığında oluşan 1.324 litrelik alan günümüz kompakt araçları kadar kullanışlı.

İç Mekanı Nasıl?

Aslına bakılırsa iç mekan konusunda tek kapılı kardeşiyle hiç bir farklılık yok. Hatta artısı var diyebiliriz. Sonuç itibariyle bu sporcunun heyecanını ekstradan 2 kişi daha arka koltuklarda paylaşabilecek.

Kaputun Altında Neler Var?

4 kapılı AMG GT, kalbinde giriş seçeneği olarak 3 litrelik turbo beslemeli 6 silindirli bir ünite sunuyor. GT 43 4Matic+ isimli model, 367 beygir güce ve 500 nm tork değerine sahip. Sıralı altı silindirli makine, 2 tonluk ağırlığına rağmen 0-100 km/s hızlanmasını 9 ileri otomatik şanzımanıyla birlikte 4.9 saniyede tamamlayabiliyor. Son hızı ise 270 km/s.

Daha güçlü versiyon olan GT 53 4Matic+ ise yine aynı şekilde 3 litrelik sıralı 6 silindirlik bir üniteye sahip. 435 beygir güce ve 520 nm tork değerine sahip seçeneğin 0-100 km/s değeri ise 4.5 saniye olarak ölçülmüş. Modelin son sürati ise 285 km/s. Ayrıca, her iki seçeneğe de eşlik eden EQ Boost, teknolojisiyle ünitelere 48 Volt hafif hibrit sistem artı güç kazandırılıyor. 22 beygir güç ve 250 nm tork değeri sunan EQ Boost, ateşli coupe’nin dinamizmine dinamizm katacak.

Üçüncü ve en güçlü seçenek ise GT 63 S 4Matic+ oluyor. 4 litrelik V8 üniteye sahip seçenek, 639 beygir güç ve 900 nm tork değerine sahip. En vahşi bu versiyonun 0’dan 100 km/s’ye çıkması için 3.2 saniye yeterli olurken, son sürati de 315 km/s.

Fiyatları Neler?

Her şey iyi güzel, fakat fiyat konusu için aynı şeyleri söylemek ne yazık ki mümkün değil. Giriş versiyonu olan GT 43 4Matic+ 1.349.000 TL’den başlarken, orta seçenek olan GT 53 4Matic+ ise 1.585.700 TL’den başlıyor. En ateşli versiyon olan GT 63 S 4Matic+ ise 2.492.300 TL’lik fiyat etiketiyle ülkemizde satışta.

Yorumlar

yorum

KULLANIŞLI SPORCU ARTIK TÜRKİYE’DE: MERCEDES-AMG GT

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.