İŞTE KARŞINIZDA GLB-SERİSİ!

Mercedes-Benz’in kompakt SUV’u sonunda tanıtıldı. İşte detayları…

Alman üreticinin oldukça geniş SUV model ailesine bir yenisi daha eklendi. GLA ve GLC ikilisinin arasına konumlandırılan GLB, büyük oranda yeni A-Serisi’nden izler taşıyor.

Tasarımı Nasıl?

GLK’nın devamı niteliğindeki GLB-Serisi, 4.634 mm uzunluğa sahip. Küçük kardeşi GLA’dan 210 mm uzunken, ağabey GLC’den yalnızca 15 mm kısa. 2.829 mm’lik aks mesafesiyle ağabeyi GLC’yi zora sokacak olan GLB, önceki yazılarımızda da belirttiğimiz üzere 7 koltuklu olarak da seçilebilecek. Hepimizin beklediği gibi GLB, konseptinden farksız bir şekilde tanıtıldı. Adeta küçük bir GLS ile G-Serisi’nin karışımı olan GLB küt tasarım dilini en iyi yansıtan SUV modellerinden biri. Ön yüzünde köşeli kaput ve arkada düz inen bagaj kapağı bu iddianın en büyük destekleyenleri.

GLB beş koltuklu versiyonunda 560 litre bagaj hacmi sunarken, koltuklar yatırıldığında bu değer 1755 litreye çıkıyor. Donanım versiyonuna göre Multibeam Led farlara da sahip olabilen GLB, böylelikle tamamen led teknolojisiyle donatılmış olacak.

Kabini Nasıl?

Mercedes-Benz’in son teknolojilerine sahip GLB, A-Serisi’nde ve diğer en güncel Mercedes modellerinden tanıdığımız MBUX bilgi-eğlence sistemine sahip. Model ayrıca, S-Serisi’nde sunulan ileri sürüş asistanı özelliklerine de sahip olacak. Otomobil gerektiği durumlarda otonom olarak da ilerleyebilecek iken, şerit değiştirme asistanı, aktif direksiyon asistanı ve park asistanı gibi bir dizi elektronik yardımcıları da kullanıcısına sunacak.

Kaputu Altında Neler Var?

GLB-Serisi, standart olarak önden çekişli olarak satışa çıkacak iken, motor seçeneğine göre 4 tekerlekten çekiş sistemi (4Matic) ile de sunulacak. Çeşitli sürüş modlarını (3 adet) da içerisinde barındıran GLB, seçilen moda göre tork dağılımını da ayarlayabilecek. Ayrıca GLB, dynamic select menüsünde off-road modu da sunacak. Yeni GLB, ilk etapta GLB 250 ve GLB 250 4Matic isimli iki farklı seçenekle müşterilerin beğenisine sunulacak. 250 kodlu bu motou 2.0 litrelik 4 silindirli bir ünite oluşturuyor. 223 beygir güç ve 350 nm tork değerine sahip bu ünite, 8 ileri DCT şanzıman ile GLB’yi 0’dan 100’e 6.9 saniyede ulaştırabilecek.

İlerleyen zamanlarda sunulacak olan diğer motor seçenekleri ise düşük hacimli benzinli ve 2.0 litrelik dizel üniteler olacak. Modelin giriş versiyonunu oluşturan GLB 200 isimli seçenek, 1.3 litrelik turbo benzinli motora sahip. Bu ünite, 163 beygir güç çıkışına sahip olacak. Dizel seçenekler ise 2.0 litreden başlayacak. GLB 200d ve GLB 220d isimlerini alacak versiyonların güç değerleri 150 beygir ile 190 beygir arasında değişecek. Bu arada belirtmeliyiz ki, düşük hacimli üniteler 7 ileri DCT şanzımanla gelirken, 2.0 litre ve üzerindeki seçenekler 8 ileri DCT şanzımanla sunulacak.

Mercedes’in SUV ailesinde tüm boşluklar dolduruluyor. Her kesime hitap eden SUV model ailesiyle Alman üretici tüm ihtiyaçlara cevap veriyor. Giriş modeli GLA ile orta sınıf SUV’si GLC arasındaki boşluğu da GLB ile dolduran Mercedes-Benz, yeni modelini yılın sonunda satışa sunacak.

Yorumlar

yorum

İŞTE KARŞINIZDA GLB-SERİSİ!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.