AMG’LER ARKADAN İTİŞE VEDA MI EDİYOR?

Mercedes-AMG’nin patronu Tobias Moers, bir kaç hafta önce yaptığı açıklamarla ateşli Mercedes modellerinin ilerleyen yıllardaki durumundan bahsetmişti. Anlaşılan söylentiler gerçek olmaya yakın. Artık AMG’ler arkadan itişli olmayacak!

Oldukça teknik bir konu olmakla birlikte araçların çekiş sistemleri, yol tutuş, yakıt, güç kaybı gibi bir çok başlığı bildiğiniz üzere etkiliyor. Çok değil, 15-20 yıl geriye gittiğimizde tüm üst segment araçlara baktığımızda hemen hemen hepsi arkadan itişe sahiplerdi. Yıllar ilerledikçe istekler ve talepler doğrultusunda bu durum yavaş yavaş değişmeye başladı. Sürüş keyfine keyif katan arkadan itiş konusu, BMW gibi hemen hemen her otomobili arkadan itiş olan bir markayı bile değiştirdi. Bavyera’lı üretici bile kompakt sınıfta önden çekiş sistemine veya isteğe bağlı olarak dört çeker sistemine geçiş yaptı. Tam da bu konuda patron Moers’da sanıyorsak bu şekilde düşünüyor ki, önümüzdeki yıllarda piyasada göreceğimiz AMG modellerinin arkadan itiş yerine dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacağını söylüyor.

Moers, 2021 yılına kadar tüm AMG modellerinin elektrikleneceğini açıklarken, “talepler” doğrultusunda tüm AMG’lerin aynı zamanda AWD olacağını da belirtti:

“Kullanıcılarımız bize gerekli cevabı verdi. Çoğu tüm tekerleklerden çekiş sistemini istiyor. AMG E-Serisi’ni standart olarak RWD ile sattığımız dönemlerde AWD opsiyonunu listeye eklemiştik. Kullanıcılarımızın yüzde doksanından fazlası AWD opsiyonunu tercih etti. Kullanıcılarımızla sohbete girdiğim zaman GT’nin AWD versiyonu ile ilgili sorular soruyorlar. Bu durum, içinde bulunduğumuz rekabette AMG’yi geriye düşürebilir. Örneğin Münih’teki müşterilerimiz sürekli AWD araçlar istiyor.”

Aynı doğrultuda motorların hacmi konusuna da değinen Moers, artık V12’lerin “eskide” kaldığını belirtirken, V8’lerin dahi AMG’lere fazla geldiğini sözlerine ekledi. Yani anlayacağınız, geleceğimizde AMG GT gibi otomobiller bile “ufak” sayabilceğimiz hacimlerle karşımıza çıkacak.

Yorumlar

yorum

AMG’LER ARKADAN İTİŞE VEDA MI EDİYOR?

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.