Mercedes-Benz Paris Fuarı’nda sergilenmeden önce yeni GLE’nin örtülerini kaldırdı

Mercedes-Benz’in aradan henüz üç yıl geçmesine rağmen GLE’sini bu kadar ciddi anlamda makyajlamasının tek nedeni var; teknoloji! Yeni GLE’nin kabini A’dan Z’ye yepyeni teknolojilerle doldurulmuş. Bunların başında yeni MBUX multimedya sistemi geliyor.

Yeni GLE 2019 yılında satışa çıkacak. Benzinli ve dizel motor seçeneklerinin yanında, bir süre sonra bir plug-in hibrit versiyon da üretime geçecek. Ancak hibrit meraklıları şimdilik GLE 450 4MATIC deki mild hibrit sistemle yetinebilirler. Bu modelin benzinli motoru 367 beygirlik toplam güç ve 500 Nm tork üretiyor. EQ Boost sistemi yardımıyla, aracın aküsünde depolanan enerji kısa bir süre için de olsa ekstra 22 hp ve 250 Nm tork sunabiliyor. Tüm GLE modelleri Mercedes’in 9 kademeli 9G-TRONIC şanzımanıyla geliyor.

A Serisi ile başlayan MBUX multimedya sistemi GLE’ye de taşınmış durumda. Ancak bu kez daha gelişmiş, eksikleri giderilmiş bir versiyonuyla… Sistem standart olarak iki adet 12.3 inçlik (31.2 cm) ekran barındırıyor. Konsoldaki kamera sayesinde elinizi bu ekrana yaklaştırdığınız bölgeyi yakınlaştıran, BMW’nin Gesture Control benzeri bir donanım da bu sistemin bir parçası.

Sürüş yardım ve güvenlik sistemleri listesi bir hayli kabarık. Mercedes-Benz, elinde ne kadar teknoloji varsa hepsini GLE’ye monte etmiş. Aktif adaptif hız sabitleyici, aktif römork asistanı, şerit takip asistanı, kör nokta uyarı sistemleri, radarlar, kameralar, GLE de yok yok.

 

Başta da bahsettiğimiz gibi yeni GLE Ekim ayı başındaki Paris Fuarı’nda sergilenecek ve 2019 yılında satışa çıkacak.

Yorumlar

yorum

YENİ MERCEDES GLE ORTAYA ÇIKTI

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.