911 Ailesini turbolarken GTS modellerini atmosferik olarak devam ettireceğini açıklayan Porsche, turbo beslemeli yeni 911 GTS ailesini tanıttı.

Detroit Otomobil Fuarı’nda yeni GTS modelini tanıtan Porsche, müşterilerinin büyük bölümünü oluşturan “gelenekselci” kitleyi üzdü. Geçtiğimiz yıl GTS ailesini atmosferik devam ettireceğini söyleyen Porsche turbo beslemeli yeni GTS’le onları üzmüş olsa da 911’lerinden performans bekleyenleri yüksek performans figürleriyle sevindirecek.

Ailenin büyük bölümünde kullanılan 3 litrelik turbo beslemeli altı silindirli ünite 450 hp güç üretiyor. Bu rakam Carrera S modelinden 30, bir önceki atmosferik GTS’ten 20 hp daha fazla güç ürettiği anlamına geliyor. 2150-5000 d/dak aralığında ürettiği 550 Nm’lik maksimum torku GTS’in performansının fazlasıyla tatmin edici olduğunu gösteriyor. Arkadan itişli veya dört tekerlekten çekişli olarak tercih edilebilen yeni GTS’te yedi ileri manuel şanzıman seçeneği de yer alıyor.

Ailenin en hızlısı olan Carrera 4 GTS, PDK şanzımanıyla 3.6 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkabiliyor. GTS versiyonlarının tamamı 300 km/s hızın üzerinde son hıza sahip. En ucuz GTS modeli olan arkadan itişli ve manuel şanzımanlı Carrera GTS 312 km/s’lik son hıza sahip. Tüketim verileri de verimli turbo motorlar sayesinde bütün modellerde 100 kilometrede 10 litrenin altında.

Tasarım olarak diğer modellerden siyah süslemeleri ve daha agresif tamponlarıyla dikkat çeken GTS’in Targa versiyonda Porsche tarihinde ilk kez kullanılan siyah Targa demiri dikkat çekiyor.  Merkezi tek bijonlu 20 inçlik siyah jantlar da Porsche’nin pistlerden yol otomobillerine mirası. İç mekandaysa siyah süslemeler, Alcantara kaplı direksiyon ve GTS logolu spor koltuklarıyla sürücüsünü hava sokuyor.

Coupe, cabriolet ve Targa karoser tipleriyle satışa sunulacak Carrera GTS Şubat ayında yollarda olacak.

Yorumlar

yorum

PORSCHE YENİ GTS İLE SÖZÜNDEN DÖNDÜ

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.