PORSCHE’YE BÜYÜK CEZA!

Volkswagen bünyesinde bulunan Stuttgart’lı üretici Porsche, dieselgate skandalından 535 milyon euro ceza ödeyecek.

Malum, dieselgate skandalı bir çok üreticiye büyük zarar verdi. İşin tüketici tarafına yani bizim tarafımıza baktığımızda ise aslında bir nevi kandırıldık. Başta Volkswagen olmak üzere, VW Group bünyesinde bulunan diğer markalarda skandaldan nasibini aldı. İşte o markalardan birisi de Stuttgart’lı Porsche.

Cezanın Gerekçesi Ne?

Porsche tarafından yapılan açıklamada, cezanın, dizel krizinde denetim yükümlülüklerini ihmal ettiği gerekçesiyle verildiği bildirildi. VW Group’un cezalarında böylelikle sona gelinirken, tüketicilerin açacağı bireysel tazminat davaları hala devam edebilir. Hatırlarsak, bir çok VW müşterisi kandırıldıklarını belirterek tazminat davası açacaklarını belirtmişlerdi.

Porsche İtiraz Etmedi!

Kararın mahkemece bu salı günü onaylanmasının ardından Porsche’nin avukatları ve firma yetkilileri cezaya itiraz etmeyeceklerini açıkladı. Hatasını kabul eden ve gerekli adımları atmada hazır olduklarını belirten Porsche, tabi yine de cezadan kurtulamadı.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Alman marka, kesinleşen ceza kararından da önce dieselgate skandalının baş gösterdiği zamanlarda, 2019’dan itibaren dizel araç üretimini durduracaklarını ve benzinli, elektrikli, hibrit araçlara yöneleceklerini açıklamıştı.

Yorumlar

yorum

PORSCHE’YE BÜYÜK CEZA!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.