PEUGEOT 208 İLK POZUNU VERDİ

Peugeot’un küçüğü 208 5 yıldır yollarda. Geçtiğimiz yıl makyajlanan otomobilin yeni jenerasyonun prototipi İsveç’te kış testlerinde ilk kez görüntülendi.

Gövde olarak güncel modeli kullanan prototipte genişletilmiş çamurluk ekleri dikkat çekiyor. Bu da VW Polo ve Seat Ibiza’da olduğu gibi ağabeyinden gelen bir platforma sahip olacağına işaret ediyor. PSA Grubu’nun üç yıl önce Çinli Dongfeng ile 200 milyon Euro yatırım yaparak yeni bir modüler platform geliştirdiğini biliyorduk. Peugeot’un 308 ve 3008 gibi modellerindeki EMP2’nin daha küçük EMP1 isimli bir versiyonu olacağı söyleniyor. Bu altyapıyı 208’in yanında aileye yeni katılan Opel’in Corsa modelinde de göreceğiz.

Bu sayede büyüyen boyutlara rağmen ağırlığın azalması sağlanacak. 308’de 150 kilogramlık bir hafifleme olduğu göz önünde bulundurulduğunda 208’de de yaklaşık 100 kg’lık bir diyet görebiliriz. Hatta PSA bunu resmi olarak doğruladı. 50 kilogram altyapıdan, 50 kilogramda gövdeden verilerek toplamda bu rakama ulaşılacakmış. Daha ekonomik ve daha sportif bir 208’e hazır olalım. Ancak testler henüz bu aşamadayken yeni 208’i 2018’den önce görmeyi beklemiyoruz.

Yorumlar

yorum

PEUGEOT 208 İLK POZUNU VERDİ

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.