OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE ÇANLAR ÇALMAYA BAŞLADI

Geçtiğimiz yılın ilk ayına göre yüzde 60 düşüş yaşayan otomotiv sektöründe beklentiler ve planlamalar yalnızca düşüncede kaldı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) nin verilerine göre geride bıraktığımız ocak ayı verilerini açıkladı. Kimi kesimler tarafından beklenti, kimileri için sürpriz olan sonuçlar tehlikenin boyutunu da apaçık gözler önüne serdi. Bir önceki yılın Ocak ayına göre %60 gerileyen 2019’un ilk ayı, firmaları da harekete geçirdi.

Motor hacimlerine göre 1600 cc ve altı araçlarda %58.2, 1600-2000 cc araçlarda % %64.7, 2000 cc ve üstü araçlarda %56.9 ve hafif ticari araçlarda da %59.9 gerileme yaşandı.

Uzun vadede bakıldığında son 10 yılda en düşük satışlar Ocak ayında.  Geçtiğimiz yıl sisteme dahil edilen ötv teşviği ve hurda araç indirimleri bile sektörün %35 oranındaki düşüşüne ne yazık ki engel olamamış. Ekonomik sıkıntılar yaşanılan bu günlerde yüksek faiz oranları nedeniyle hazır nakiti olmayanların araç almakta zorlanması, aslında bu tablonun en canlı örneği.

Geçtiğimiz yıllarda 1 milyon iç pazar satışı yakalanabilen ülkemiz pazarında geçen yıl bu rakam 650 binde kaldı. Daha da kötüsü ise bu yıl için beklenti 350-550 bin arası olması. Bu gidişatı gören marka yöneticileri, ülkemiz pazarı için yaptıkları yatırımları gözden geçireceklerini dolaylı yoldan belirtmişlerdi. Özellikle son 10 yılda otomotiv sektöründen büyük miktarda gelir elde eden ülkemiz için umarız markalar

Yorumlar

yorum

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE ÇANLAR ÇALMAYA BAŞLADI

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.