Okan Altan’ın Jules Verne ile ortak bir hayali vardı; dünyayı dolaşmak. Okan Altan’a, tabi mesleğinin de gereği bu macerada bir otomobil eşlik edecekti. Tüm plan hazırdı ve artık bunun için doğru otomobili bulma zamanı gelmişti. Bunun için ilk durağı Fiat oldu. Fiat da Okan Altan’a inandı ve yeni yerli otomobilimiz Fiat Egea’yı Altan’a eşlik etmek üzere teslim etti. Otomobil tamamdı, peki bu macerayı kim ölümsüzleştirecekti? İşte burada ortaya tecrübeli otomobil fotoğrafçısı Savaş Yılmaz çıkıverdi.

Modern Bonnie ve Clyde Okan ve Savaş kontrolünde 13 Ağustos 2016’da Bursa’daki Tofaş Fabrikası’ndan yola çıkan Fiat Egea Sedan, toplam 400 saatlik sürüş ile başarılı bir yolculuk gerçekleştirdi. Dünya turu boyunca tam 22 ülkede 122 şehirden geçen Fiat Egea Sedan’ı ilk karşılayanlar ise Bursa’daki Tofaş Fabrikası çalışanları oldu. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Tofaş Endüstriyel Operasyonlar Direktörü Akın Aydemir ve Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç da dünyanın etrafını dönerek bir kez daha ezberleri bozan Fiat Egea Sedan’ı çalışanlarla birlikte karşıladı. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu gösterdiği azim ve kararlılık için Okan Altan’ı kutlayarak plaket takdim etti.

Yerli Egea’yla Hayallerim Gerçek Oldu

Fiat Egea Sedan ile dünya turunu tamamlayan Okan Altan ise yerli üretim ve standart donanımlı bir otomobille dünyanın etrafını turlamanın kendisi için bir hayal olduğunu ve bu hayalin gerçekleştiğini söyledi. Okan Altan, “Fiat Egea’nın tüm dünyaya ihracatı düşünülürken, Egea’mızı dünya yollarına çıkarma fikri ortaya çıktı. Standart donanımla, Türkiye’de üretilen bir otomobil ile devr-i alem gerçekleştirmiş olmak hayallerimin bile ötesinde bir durum. Benzersiz, müthiş bir iş başardık. Meksika dağlarında yürüyüş temposunda, öte yandan Almanya otobanlarında saatte 190 km/h hızlara kadar tırmanarak Egea’yı tüm dünyaya gösterdik” ifadelerini kullandı.

Zorlu Yollara Egea İmzası

Türkiye’de üretilen ve Tofaş mühendislerinin imzasını taşıyan ezber bozan Fiat Egea Sedan zorlu yolculuğuna Bursa’dan başlamıştı. Türkiye sınırından çıkarak, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna Ural Dağları ve Sibirya güzergâhını izleyen Fiat Egea Sedan, Mançurya’yı geçerek Vladivostok’a, ertesinde de Japonya’ya sorunsuz bir şekilde ulaşmıştı. Dünya turunun dördüncü etabında ise Orta Amerika’ya doğru yol alan Fiat Egea Sedan, Meksika’yı boydan boya geçerek Avrupa’ya devam etmişti. Yolculuğu boyunda 44 derecelerden eksi 14 derecelere kadar iklim koşullarına göğüs geren Fiat Egea Sedan, sonsuz steplerde, sert iklim ve yol koşullarında başarılı bir performans göstererek dayanıklılığını bir kez daha dünyaya ispatlamış oldu. Deneyimli otomobil gazetecisi Okan Altan’ın pilotajında ve fotoğrafçı Savaş Yılmaz’ın eşliğinde başlangıç noktası olan Bursa’daki Tofaş Fabrikası’nda geri dönen Fiat Egea Sedan’ın son durağı ise önümüzdeki günlerde Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi olacak.

Yorumlar

yorum

MODERN JULES VERNE: OKAN ALTAN

| Fiat, Haber, Son Durum, Yeni |
About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.