Tüm model gamı günümüzdeki standart araçlardan çok daha hızlı olan Tesla, yurtdışında yapılan bir drag yarışında 200 metre mesafede bir “Dodge Hellcat’i” geçmeyi başardı.

Ani tork çıkışıyla bir çok supersport otomobili üzebilen elektrikli otomobiller, kısa mesafedeki yetenekleriyle oldukça göz dolduruyorlar. Herhangi bir kademeli aktarma organının bulunmaması, tork ve beygir için uygun devrin beklenmesi gibi olaylardan yoksun bir kaç saniye içinde 100 km/s’yi çoktan devirebilen bu sıfır emisyona sahip araçlar, süper sınıftaki araç üreticilerini de etkileyerek onlar da içten yanmalı motorlarının yanına hibrit motorlar eklemeye başladılar.

Bu videoda da gördüğünüz gibi Tesla Model X P100D, bir Dodge Hellcat’e karşı. Böyle bir canavarı geçebilmek pek mümkün olmasa da, kısa mesafede boyun zedelenmelerine sebep olabilecek Model X ile bu mümkün. Tesla model ailesinin yerden yüksek en hızlı aracı, AWD çekiş teknolojisi ve kısa mesafedeki hızlanma avantajıyla yarışın galibi olmayı başarmış.

Tabii, bu yarış yalnızca 200 metreyle sınırlı. Uzun mesafede neler olacağını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Yorumlar

yorum

KISA MESAFENİN KRALI: P100D

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.