Fiat’ın efsane minisi 500 modelinin radyoaktif bir deney sonucunda mutasyona uğramış gibi görünen versiyonu 500L, ortaya çıktıktan beş yıl sonra makyajlandı.

Bu makyajı aslında daha erken bekliyorduk. 1800’den fazla yenilenen parçasıyla 2015 yılının üçüncü çeyreğinde tanıtılan makyajlı 500’den sonra neredeyse iki yıl sonra 500L de benzer bir makyaj operasyonundan geçti. Tam olarak değiştirilen parça sayısı bu kez paylaşılmamış olsa da Fiat yetkilileri otomobilin %40’ının yeni olduğunu iddia ediyorlar.

Makyaj kapsamında ön tarafta yapılan değişikliklerde krom çerçevelere sahip yeni ön farlar ve 500’ün iki sıfırına gönderme yapan, “0” şeklindeki LED gündüz aydınlatmaları dikkat çekiyor. Krom kaplı ve daha alçakta konumlandırılan ızgara da gözümüze çarpıyor. Radyatör ızgarasını da elden geçirmeyi ihmal etmemişler.

Krom süslemelerin daha az kullanıldığı arka kısımda aydınlatma grubu ve tamponlarda güncellemeler yapılmış. Daha alçakta konumlandırılan arka sis farı ve geri vites lambasını da dikkatli gözler fark edecektir. Yine bolca gövde ve tavan rengi seçeneği sayesinde 500L ile 37 farklı renk kombinasyonu oluşturabiliyorsunuz. Bellagio Mavisi, Sicilya Turuncusu, Donatello Bronzu, Dondurma Beyazı, Sorrento Sarısı, Sinema Siyahı, Moda Grisi, Maestro Grisi, Tuscan Yeşili ve Tutku Kırmızısı renk seçenekleri de listeye eklenmiş.

İç mekana geçtiğimizde ilk olarak şöför mahalinde krom süslemeli ve retro tasarımlı yeni direksiyonu ve gösterge panelindeki yenilikleri görüyoruz. 500 ve 500X’teki gibi 3.5 inçlik renkli TFT ekran geleneksel hız göstergesinin yerini almış. Kullanılan malzemeleri de değiştiren Fiat otomobilde multimedya sistemi olarak Uconnect’in donanım seviyesine bağlı olarak 7 inçlik ekrana sahip, Apple CarPlay ve Android Auto destekli en güncel versiyonunu tercih etmişler. Dilerseniz 560 Watt gücündeki opsiyonel Beats Audio ses sistemini tercih ederek stüdyo kalitesinde müzik de dinleyebilirsiniz.

Motorlara geçtiğimizde tıpkı makyaj öncesinde olduğu gibi dört farklı hacimde yedi farklı seçenek görüyoruz. 95 hp gücündeki atmosferik 1.4 litrelik motor baz seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bu motorun aynı zamanda 120 hp gücünde turbo beslemeli benzinli ve LPG’li bir versiyonu da var. Son olarak 500 S’te de gördüğümüz 105 hp’lik 0.9 litrelik TwinAir’in bio-etanol ile çalışabilen 85 hp’lik bir seçeneği de sunuluyor ama ülkemizde bu yakıt türü bulunmadığından göremeyeceğiz. En merak edilen dizel seçeneklerde de motorların genelinde olduğu gibi değişiklik yapılmamış. Dulogic yarı otomatik şanzıman seçeneğine sahip 95 hp’lik 1.3 ve sadece altı ileri manuel şanzımanla tercih edilebilen 120 hp’lik 1.6 litre hacmindeki Multijet motorlar görevlerine aynen devam ediyorlar. En azından bu noktada 1.4 litrelik motorun 140 hp’lik bir versiyonunu ve 1.6 Multijet motorun DCT şanzımanlı kombinasyonlarını görmeyi beklerdik.

Fiat cephesi motor seçenekleri konusunda detaylı verileri paylaşmadılar. Belki yakın zamanda kaputun altıyla ilgili müjdeli haberlerle yeniden karşımıza çıkarlar.

Yorumlar

yorum

HORMONLU 500 ARTIK MAKYAJLI

| Fiat, Haber |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.