HONDA TÜRKİYE’DEKİ FABRİKASINI KAPATIYOR MU?

Avrupa’daki ikinci fabrikası ülkemizde bulunan Japon firma, Brexit’in etkileri sebebiyle tüm üretimini Japonya’ya taşımaya hazırlanıyor.

Honda’nın Avrupa’da iki fabrikası var. Biri İngiltere’de bulunan Swindon Tesisi, diğeri ise ülkemiz için büyük önem arz eden Kocaeli Şekerpınar’da bulunan fabrikası. Daha önce alınan bir karar olduğu için haberimize ülkemizde bulunmayan fabrikanın detaylarıyla başlayalım. Honda bu kararı daha önceden almıştı ve bugünlerde Swindon tesisini boşaltmaya hazırlanıyor. Hali hazırda 3.500 işçiye ev sahipliği yapan ve Avrupa’nın en büyük Honda üretim tesisi olan fabrika, yılda 100.000 Civic üreterek İngiliz ekonomisine katkı sağlıyor. Herkesin ilk aklına gelen durum tabii ki de anlaşmasız Brexit oluyor. Fakat North Swindon’ın muhafazakar milletvekili Justin Tomlinson’a göre durum öyle değil.

“Karar global trendler ile alakalı Brexit ile değil. Honda, Türkiye’de bulunan fabrika da dahil Avrupa’daki tüm tesislerini ana üssüne, Japonya’ya taşıyacak. AB ve Japonya arasında sağlanan gümrük anlaşması sayesinde Honda’nın Japonya’da ürettiği otomobilleri Avrupa’ya sokması daha kolay hale gelecek.” şeklinde durumun nedenini belirtti.

Kocaeli Şekerpınar fabrikamıza dönelim. Yalnızca otomobil değil motosiklet üretimi de yapılan fabrikada 50.000 adet yıllık araç üretimi yapılırken, 770 kişi için de iş kapısı. Civic Sedan, ülkemizde üretilerek 30’dan fazla ülkeye ihraç edilerek ülkemiz için de oldukça önemli bir model. Fakat Japon marka planlarını yapmış görünüyor.

Honda’nın aldığı bu karardan sonra umuyoruz ki ülkemizde üretim yapan ve ihracatımız için oldukça büyük önem taşıyan diğer otomobil üreticileri, benzer şekilde kararlar almazlar.

Yorumlar

yorum

HONDA TÜRKİYE’DEKİ FABRİKASINI KAPATIYOR MU?

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.