Tuik verilerince 2018 yılında, Türkiye’nin en çok satan motosiklet markası Honda; MotoBike Expo 2017 öncesi, bir lansman yemeği ile yeni modellerini basına sundu. Mekanda iki yeni gözde, 2017 Honda CBR 1000RR Fireblade ve Honda CRF 250 Rally modellerini sergilendi.

Honda Türkiye başkanı Hideto Yamasaki’nin sunumuyla devam eden toplantıda, motosiklet sektöründe toplam satışın azalmasına rağmen, Honda marka motosikletlerin satışının artması, 2017 yılının da Honda için güzel geçeceği mesajı verdi

MotoBike Expo 2017 için iki adet sürpriz açıklandı. İlk sürpriz, Honda Dakar yarışçılarından Joan Barreda ve Paulo Goncalves 23 Şubat’ta Honda standında imza dağıtacaklar.

Diğer sürpriz ise, merakla beklenen model, Honda X-ADV’nin satılacak olan modelinin fuarda olacak olması:

Basın Bülteni:

Türkiye’nin en çok satılan motosiklet markası yeniden Honda

Motosiklet tutkunlarının aklına ilk gelen marka olan Honda Motosiklet, TUİK verilerine göre 2016 yılında 26.521 adet motosiklet satarak, 2015 yılında olduğu gibi Türkiye’nin en çok satan motosiklet markası oldu.

Ömür boyu sadakati hedefleyen güçlü şirket yapısı, müşteri memnuniyetini ilk sıraya alan bayi ağı ve servis teşkilatı, güvenli sürüş eğitimleri, her ihtiyaca cevap verebilecek geniş ürün gamı ile Honda Motosiklet, 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da Türkiye’nin en çok satan motosiklet markası oldu.

Düşen pazarda Honda payını artırdı

2015 yılında 165bin seviyesinde gerçekleşen Türkiye pazarında Honda Motosiklet, satışlarını yüzde 10,3 oranında artırarak 29 bin 221 adetlik satış ve yüzde 18’lik pazar payıyla Türkiye’de en çok satan motosiklet markası oldu.

2016 yılında Türkiye pazarı 143bin seviyesinde gerçekleşti.

Honda Motosiklet, 2016 yılını 26.521 adetlik satışla ve %19luk pazar payı ile yine lider kapattı.

%13 gerileyen pazarda Honda Motosiklet pazar payını artırma başarısını gösterdi.

Pazar daralması Türkiye’deki tüm bölgeleri etkiledi

Yaşanan olumsuzluklardan etkilenen motosiklet satışları, Türkiye genelinde her bölgede %4 ila %30 arasında küçüldü. En büyük pazar daralması %30 ile Güney Doğu Anadolu bölgesinde gerçekleşti.

%4lük pazar daralması ile Marmara bölgesi en az daralma gösteren bölge oldu.

Honda motosiklet pazarı değerlendirmek ve liderliğini sürdürdüğünü düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu.

İki yıldır üst üste motosiklet pazarının lideri olan Honda motosiklet, hem liderliğini duyurmak hem de 2017 yılı planlarını paylaşmak için basın toplantısı düzenledi.

Türk motosikletseverlerin tercihleri değişiyor, FUN segmenti %9 büyüdü

Honda Motosiklet Satış ve Pazarlama Müdürü Bülent Kılıçer pazarı değerlendirirken segment bazında satışları yorumladı: ‘Son yıllardaki satış trendlerine bakarsak, Türkiye motosiklet pazarında ağırlıklı olarak LMC ve Cub segmentlerindeki modellerin satıldığını görürüz. Ancak 2014 yılından beri bu trend tersine döndü. Scooter ve Fun segmentlerinde gerek genel pazarda gerekse Honda’da satışlarımızın arttığını gözlemliyoruz. Geçen yıla oranla Cub segmenti %31, LMC segmenti ise %24 küçüldü. Oysa Scooter özellikle büyük scooter modelleri her ne kadar %3lük bir azalma ile 35bin seviyesinde gerçekleşse de diğer segmentler kadar büyük bir düşüş yaşamadı.

Bunun yanı sıra FUN segmentindeki motosiklet modellerinin yine geçen yıla oranla baktığımızda %9luk bir artış yaşadığını görüyoruz. Dolayısıyla Türk motosikletseverlerin tercihleri genelde Scooter ve FUN segmentindeki motosiklet modellerine doğru kaydığını söyleyebiliriz’ dedi.

Honda Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok: ‘2009 yılından beri satış trendlerine bakacak olursak her ne kadar pazarın daraldığını gözlemlesek de motosikletseverlerin tercihlerini kaliteli ürün ve hizmetten yana kullandıklarını söyleyebiliriz. Bu da Honda motosikletin başarısının en büyük nedenlerinden birini oluşturmaktadır.’ dedi.

Honda Türkiye Başkanı Hideto Yamasaki: “Türkiye’ye inancımız tam”

Basın toplantısında yaptığı konuşmasında Honda Motosiklet’in globaldeki liderliğini hatırlatan Honda Türkiye Başkan’ı Hideto Yamasaki, “Honda motosikletin, 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da gerek global pazarda gerek ise Türkiye pazarında satış lideri olduğunu duyurmaktan mutluluk duyarım. Global liderliğimizi, 2016 yılında 17.5 milyon satış değeri ile önceki yıllara oranla artırarak devam ettirdik’ dedi.

Konuşmasına Türkiye’deki 6 yıllık görevim boyunca yönettiği motosiklet operasyonunu değerlendirirek devam eden Yamasaki: ‘Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, Türkiye pazarına olan inancımız tamdır. 2 yılın ardından gelen bu başarımızı da gözönüne alırsak diyorum ki; artık çıtayı daha da yükseltmenin vakti geldi’ diyerek yeni hedefi ‘Her alanda liderlik’ olarak duyurdu.

Konuşmasına başarının ardındaki nedenleri sıralayarak devam eden Yamasaki: ‘Honda’daki çalışma hayatımın 6 yılını Honda Türkiye’de geçirme şansına eriştim. Bu süre zarfında ekibimle güçlü bir şirket yapısı için birçok proje geliştirdik ve hayata geçirdik. 4S (satış, satış sonrası, servis ve güvenli sürüş eğitimi) bayi teşkilatlarını kurduk ve tüm Türkiye’ye yaydık.

Yeni iş yapış ve yönetim şeklimizden de bahsetmeden geçemeyeceğim. Ömür boyu müşteri bağlılığı stratejimiz doğrultusunda gerek bayi ağımızı güçlendirmek gerekse müşteri memnuniyetini artırmak için KPI yönetimini benimsedik. Bayilerimiz ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını değerlendirdik ve buna bağlı olarak da sürekli olarak hem satış hem de satış sonrası operasyonlarımızda eğitimli personel, yeni sistem ve tesisler ile müşteri memnuniyeti artırma başarısını gösterdik.

Müşterilerimizin bizden en büyük beklentisinin güvenli sürüş eğitimleri olduğunu gözlemledik. 2005 yılından beri faaliyette olan Honda Motosiklet Eğitim Merkezi’nin kapasitesini artırdık ve yıl boyu faaliyete açtık’ dedi.

Gerçekleştirilen basın toplantısında 2017 yılı yeni ürün gamını tanıtarak devam eden Hideto Yamasaki: ‘Yeni modellerle müşterilerimizin ihtiyaçlarına odaklandık. Ürün gamımızı geliştirdik. Bugün her tür ihtiyaca cevap verebilecek bir motosikleti Honda ürün gamında bulmak mümkün’ dedi.

23 Şubatta kapılarını açaacak olan Eurasia Moto Bike Expo’da ilk kez görücüye çıkacak CBR1000RR Fireblade, CBR1000RR SP, CRF250L, CRF250 RALLY, X-ADV ve Activa S modellerini tanıttı. Fuarda sergilenecek X-ADV modelinin Haziran ayında, Activa S modelinin ise Nisan ayında satışına başlanacağı bilgisini paylaştı. Sergilenecek diğer modeller ise fuarın hemen akabinde bayilerde satışa sunulacak.

Honda Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok: ’23 Şubat’ta başlayacak fuarda Honda standında yeni ürünlerimizin yanı sıra standımızda ünlü konuklarımız olacak. Dünyanın en zorlu, dayanıklılık gerektiren yarışı Dakar’da mücadele eden pilotlarımız Joan Barreda ve Paulo Goncalves fuarın açılış gününde bizlerle birlikte’ diyerek Honda’nın standının oldukça renkli geçeceği müjdesini verdi.

Her iki pilot da 23 Şubatta Honda standı ziyaretçileri ile buluşup imza dağıtacaklar.

Yorumlar

yorum

HONDA MOTOSİKLET, FUARDA SERGİLEYECEĞİ MODELLERİ BASINA SUNDU

About The Author
- Hobisini mesleği yapmaya çalışıyor. Aslen Y. Bilgisayar Mühendisi olan, reklam ve pazarlama, marka konumlandırma konularıyla yakinen ilgilenenmesiyle, dünya standardında projeleri Türkiye motosiklet sektörüne getirmeyi hayal edindi. Olmadı. Şimdi ise yazılım mesleğine geri döndü. Kawasaki Ninja Zx-7r '98 kullanıyor.