ELEKTRİKLİ 208 TANITILDI

Renault’un Clio’suyla kıran kırana bir mücadeleye giren yeni 208, oldukça şık ve çağ atlamış görünüyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nın en merak edilen otomobillerinden biri olan 208’in detaylarına buyrun bir bakalım.

Tasarımı Nasıl?

Audi A1’i andıran büyük bir ızgara girişinin kullanıldığı yeni 208’de daha köşeli hatlar dikkat çekiyor. Ağabey 508’de başlayan kaputun ucunda modelin rakamlarının yazması durumu ise 208’de de yerini almış durumda. Led farlar da yine ağabeyde olduğu gibi aşağıya doğru uzanıyor. Arka kısımda ise stopların alt tabanında yer alan siyah platform, bagaj kapağının ortasından geçerek, aynı zamanda üzerindeki Peugeot yazısıyla da otomobilin bagaj kapağına şıklık katıyor. Çift çıkış egzoz ve c sütununda donanım adının yazması da diğer estetiksel detaylardan. Görsellerde gördüğümüz GT-Line donanım seviyesine sahip 208’lerde çamurluklar, difüzör, aynalar ve nispeten büyük bir spoyler siyah renkte tercih edilebiliyor.

 

İç Mekanı Nasıl?

İç mekanında devrimi devam ettiren 208, düşük donanımda 5 inç ile başlayıp, 7 ve 10 inç boyutunda multimedya ekranları sunuyor. Altı ve üstü düzlenmiş direksiyon, ve kontrast renklerde dikiş detayları sunuluyor. Sunulan fiziksel düğmelerle de şık duran orta konsol, kişiselleştirilebilen trim parçaları sayesinde tekdüzelikten de kurtulmuş oluyor. Son olarak bagaj hacminden bahsedelim. PF1 isimli yeni platformundan dolayı 30 kg hafifleyen temellerinden dolayı kilo kaybı yaşayan 208’in elektrikli versiyonunda bataryalar 220 litre bagaj altı alanda yer kaplar iken, bagajın boyutlarıyla ilgili bir bilgi henüz Peugeot tarafından açıklanmadı.

Motor Seçenekleri Neler?

En başta güzel haberi verelim. Yeni 208, piyasaya çıktığı gün elektrikli versiyona sahip olacak. Henüz daha üzerinde pek kafa yorulmamış yeni 208 GTI’ın da olmayışından dolayı şu an modelin en güçlüsü konumunda yer alan elektrikli seçenek, 136 beygir güç ve 260 Nm tork değeri sunacak. 0’dan 100 km hızlanmasını 8.1 saniyede tamamlayan otomobilde tek pedal modu konforunuzu artıracakken, 3 farklı sürüş moduyla da tarzınıza göre sürüşü belirlemek kolay olacak. E-208’in normallerinden küçük farkları var. Bunlar egzoz çıkışı olmaması ve gövde renginde ön panjura sahip olması. 50 kWh kapasiteli pillerin menzili ise WLTP formuna göre 340 km olarak ölçülüyor.

Diğer motorlar ise daha bilindik. Benzin cephesinin giriş versiyonu 1.2 litrelik 3 silindirli ünitenin 75 beygirlik atmosferik versiyonu oluyor. Aynı hacmin turbo beslemeli versiyonunda ise güç çıkışları 100 ve 130 beygir oluyor. Baz versiyon 5 ileri iken, güçlü versiyonlar 6 ileri manuel ve 8 ileri tam otomatik şanzımanla da tercih edilebiliyor. 1.5 litrelik dizel motor ise ilk etapta yalnızca 100 beygirlik versiyonla ve manuel şanzımanla sunulacak.

Dur-kalk yapabilen adaptif hız sabitleyici, şerit takip sistemi, otomatik park yardımcısı, acil durum frenleme sistemi, kör nokta uyarı sistemi, trafik işaretleri tanıma sistemi gibi kompakt sınıf modellerle yarışır donanımlara sahip olan yeni 208, sonbahar aylarında Avrupa’da satışa sunulacak.

Yorumlar

yorum

ELEKTRİKLİ 208 TANITILDI

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.