HISPANO SUIZA’NIN OTOMOBİLİ GELİYOR!

Pek çoğumuzun duymadığı İspanyol otomobil firması Hispano Suiza, yarım asırdan fazladır piyasada yoktu. Şimdi ise, firmanın teaser görüntülerini ve kısa bilgilerini paylaştığı süper otomobili, resmi olarak duyuruldu. Lamborghini motorlu süper sport otomobil tam 1.085 beygir gücünde!

Hispano Suiza Nedir?

1904 yılında kurulan firma, 1960’lardan beri adından söz ettiremiyor. En son 2000’lerin başında konsept otomobillerle karşımıza çıkan marka, aslında Rolls-Royce’a rakip. Lüks limuzinler ve makam araçları üreten Hispano Suiza, Erwin Leo Himmel isimli otomobil tasarımcısı sayesinde ayağa kalkan bir marka olmuş. Bu Avusturya’lı tasarımcı ile İspanyol firma ne alaka diyecek olursanız şunu da belirtelim, Hispano Suiza’nın İsveç’li ortakları da var. Markanın tasarımcısı Himmel yaptığı açıklamalarda, “Dünyadaki en özel ve lüks spor otomobillerden üretmek istiyoruz. Hatta bunların ağızları açık bırakacak derecede olmasını hedefliyoruz. Yani Hispano Suiza’nın kurucusu olan Marc Birkigt’in vizyonunu devam ettirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz, otomobilleri üretip satmak şeklinde basit olarak değil de otomobil zevki benzer olan kişileri bir araya getirmek gibi de görülebilir.” şeklinde konuştu.

Tasarımı Nasıl?

Dünya çapında tanınan mimar ve otomobil tasarımcısı Prof. Olivier Boulay’in tasarım şefliğini üstlendiği otomobil, ismiyle de oldukça ilgi çekici. “Maguari HS1 GTC” isimli otomobil, Güney Amerika’daki bir kuştan adını aldığından tasarımı da bu kuşa benzetilmiş. Çünkü aracın arka kısmı birer kanat gibi görünüyor.

Kaputun Altında Neler Var?

Lamborghini Huracan‘dan alınan V10 motor, Maguari’de 7 ileri şanzımanla kombin edilmiş. Arkadan itişli makina, Huracan’dan motoru alıp aynen takmak yerine 2 adet turbo ekleyerek 602 beygirlik standart gücü 1.085 beygire çıkarmış. 2.8 saniyede 0-100 km hızlanmasını tamamlayabilen süper sport, 320 km/s’lik elektronik limitli(!) maksimum hıza da ulaşabiliyormuş.

Markanın tasarımcısının da dediği gibi standart bir otomobil üretip satmak yerine ağızları açık bırakacak tasarımlı otomobiller üretme hedefi olan markanın yıllar sonra uyanışını sizlere aktarmak için takipteyiz. Modelin tanıtımı ise malum gün olan 5 mart’tan itibaren Cenevre Otomobil Fuarı’nda olacak.

Yorumlar

yorum

HISPANO SUIZA’NIN OTOMOBİLİ GELİYOR!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.