DODGE’UN SON LASTİK BÜKÜCÜSÜ

Dodge bir süredir Challenger Hellcat’ten de hızlı olacak “Demon” versiyonuyla ilgili teaser videolarıyla merak uyandırmaya devam ediyor. Son videodaysa otomobili gerçek anlamda yarı oluksuz drag lastiklerini bükerken görüyoruz.

Demon konusunda işler uzadı değil mi? Fast and Furious setinde zaten gördük, neredeyse haftada bir teaser video paylaşıyorlar ve ülkemize de resmi olarak gelmeyecek. Fakat yine de bu kadar alakasız olsa da bu otomobilde bizi çeken birşeyler var. İsmi Demon, yani şeytan olan bu canavar 707 hp’lik Hellcat’ten bile çok daha güçlü olacakmış. %18 Daha yüksek kapasiteye sahip yeni tork konvertörü ve arka dingili kalkış performansını “katlayacak” diyorlar.

Bu da yetmezmiş gibi Demon’a özel olarak yeni bir hamur karışımı ve lastik mimarisiyle üretilen 315 mm taban genişliğine sahip yarı oluksuz Nitto lastikleri Hellcat’ten %15 daha fazla yerle temas sağlayacakmış. Bütün bu abartı silsilesi sonucunda Hellcat ile kıyaslandığında %35 daha fazla kalkış gücüne sahip olacağı söyleniyor.

Bu kadar detayı bilsek de hala gücünü ve 0-100 km/s süresini bilmiyoruz. Umarız iki ay sonra New York’ta tanıtılmadan önce öğrenebiliriz.

Yorumlar

yorum

DODGE’UN SON LASTİK BÜKÜCÜSÜ

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.