Toyota’nın ilk kez bu yıl piyasaya sürdüğü süpermini hot hatchback otomobili Yaris GRMN, Youtube Carwow kanalı tarafından güçlü rakipleriyle yarıştırılmış.

Güçlü rakipler demişken Yaris GRMN’nin rakiplerine bakalım. Volkswagen Polo GTI, Ford Fiesta ST, MINI JCW ve Peugeot 208 GTi karşılaştırılmak için piste çıkarılmış otomobiller. Bu otomobillerin güç değerlerindek bahsedecek olursak öncelikle Yaris GRMN, 1.8 litre hacminde atmosferik benzinli bir motora sahip. Atmosferik motor 212 beygir güç ve 249 Nm tork üretiyor. 6 ileri manuel şanzımanı bulunan otomobil 0-100 hızlanmasını 6.3 saniyede tamamlıyor ve bu değerler atmosferik bir motor için gayet iyi gözüküyor.

Polo GTI’a bakacak olursak, 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motoru 200 beygir güç ve 320 Nm tork üretiyor. 6 ileri çift kavrama DSG otomatik şanzımanı bulunan otomobil 0-100 hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlıyor.

Fiesta ST cephesinde ise 1.5 litrelik turbo beslemeli benzinli motoru 200 beygir güç ve 290 Nm tork üretiyor. 6 ileri manuel şanzımanı bulunan otomobil 0-100 hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlıyor.

MINI John Cooper Works’e geldiğimizde ise 2.0 litrelik turbo beslemeli benzinli motoru 231 beygir güç ve 320 Nm tork üretiyor. 6 ileri manuel şanzımanlı modeli 0-100 hızlanmasını 6.1 saniyede tamamlıyorken, 6 ileri çift kavrama Steptronic şanzımanlı modeli 6.3 saniyede tamamlıyor.

Son olarak 208 GTI’a baktığımızda ise 1.6 litrelik turbo beslemeli benzinli motoru 208 beygir güç ve 300 Nm tork üretiyor. 6 ileri manuel şanzımanla gelen otomobil 0-100 hızlanmasını 6.5 saniyelik sürede tamamlıyor.

Bilgilere baktığınızda videoda nasıl bir sonuç çıkacağını az çok tahmin etmişsinizdir. Buradaki otomobiller arasında tek atmosferik motora sahip model olan Yaris GRMN gerçekten rakipleri arasında etkileyici bir konumda. İyi seyirler.

Yorumlar

yorum

VİDEO: YARIS GRMN RAKİPLERİNDEN DAHA İYİ Mİ?

About The Author
- Otomobillere olan düşkünlüğü çok küçük yaşlarında başladı. Henüz daha 5-6 yaşlarındayken direksiyonun başındakinin kucağına atlıyor ve araba sürmeye çalışıyordu. Bu hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve otomobiller onun için yaşam felsefesi haline geldi. Mert, otomobiller hakkında kendini geliştirmek ve bilgilerini arttırmak adına soluğu Benzin Magazin’de aldı. Şu an Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi olan Mert, ileride elektrikli otomobiller üzerine çalışıp, kendi markasını kurma hayali kuruyor.