Honda mühendisleri, Civic Type-R serisinin son modeli olan FK8 kodlu Type-R ile bir takım yeni şeyler yapmayı denemişler. Bu denemenin sonucunda ortaya Pick-Up halde bir performans canavarı ortaya çıkmış.

Honda’nın, İngiltere’deki Swindon fabrikasında üreitlen Type-R Pick-Up modeli, her yıl İngiltere’de düzenlenen SMMT test etkinliğinin bu yılki ayağı için hazırlanmış. Bu iş için ise Civic Type-R’ın ilk üretilen prototiplerinden bir tanesi feda edilmiş. Ortaya bir Pick-Up çıkması için otomobil, B sütunundan itibaren değiştirilmeye başlanmış, arka koltuklar ve hali hazırda olan bagaj iptal edilmiş.

Otomobilin iptal edilen kısımları ise Pick-Up için iş görecek kadar bir yükleme alanı sunmayı başarmış. Tabi yinede çok büyük bir alan beklememek gerekiyor. Ortaya çıkan Type-R Pick-Up’ın motoruna baktığımızda ise orjinal bir Civic Type-R ile aynı motoru paylaştığı görülüyor. Aslına bakılırsa otomobil B sütunundan itibaren kasaya dönüşmesi dışında başka herhangi bir farklılığa sahip değil. Hatta arka kısımda bulun dev spoiler ve egzoz çıkışları da korunmayı başarmış. Civic Type-R Pick-Up bu haliyle 6 saniyeden daha kısa bir sürede 0-100 hızlanmasını gerçekleştirebiliyor ve maksimum 265 km/s hıza kadar çıkabiliyor.

Bu projenin yapılma amacının ise Honda’nın Swindon fabrikasındaki mühendislerinin yaratıcılığını görmek olduğu belirtiliyor. Ayrıca Honda İngiltere genel müdürü Phil Webb, “Otomobili seri üretime geçirmeyi planlamıyoruz.” dedi. Bu açıklama, farklı Pick-Up ile yollarda karşılaşma ihtimalimizin olmadığına da açıklık getirmiş oldu.

Yorumlar

yorum

CIVIC TYPE-R PICK-UP MI OLUYOR?

About The Author
- Otomobillere olan düşkünlüğü çok küçük yaşlarında başladı. Henüz daha 5-6 yaşlarındayken direksiyonun başındakinin kucağına atlıyor ve araba sürmeye çalışıyordu. Bu hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve otomobiller onun için yaşam felsefesi haline geldi. Mert, otomobiller hakkında kendini geliştirmek ve bilgilerini arttırmak adına soluğu Benzin Magazin’de aldı. Şu an Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi olan Mert, ileride elektrikli otomobiller üzerine çalışıp, kendi markasını kurma hayali kuruyor.