BMW i4 HAZIR!

Alman markanın i3 ve i8 modelleri arasında konumlandıracağı geleneksel sedan, casus fotoğrafçılara yakalandı.

İkonik tasarımlarıyla i3 ve i8, kimileri için tercih edilmez otomobiller konumunda olduğundan, BMW 4 serisiyle aynı alt yapıya sahip bir EV sedan üreterek seçenekleri artırmak istiyor. “CLAR” platformunda yükselen model, BMW’ye oldukça az masraflı olacak. Çünkü bu alt yapı benzin, dizel, hibrit ve elektrikli versiyonların tümünü destekliyor.

Tasarımı Nasıl?

Ön kısımda, içten yanmalı motorun olmamasından kaynaklı olarak BMW, son dönemdeki trendine aykırı olarak böbrek ızgarasını oldukça küçük tutmuş görünüyor. Kamuflaj dolayısıyla tam anlaşılmasa da ince farlara sahip olan model, ayrıca markanın diğer modellerinden farklı olan kapı kollarıyla da dikkat çekiyor. Sürüşü konusunda bilgi paylaşmak imkansız, fakat sürüş pozisyonu tasarım ve alt yapı kardeşi 4 Serisi’nden bataryalar dolayısıyla biraz daha yüksek olacak.

Elektrikli Seçenekleri Nasıl Olacak?

Modelin giriş versiyonunda 60, üst paketinde ise 80 kWh batarya ile gelmesi beklenen i4, BMW’nin beşinci nesil eDrive platformunu kullancak. Bu sayede i4, giriş versiyonunda 550, üst seçeneğinde ise 700 km menzil sunabilir. Marka tarafından bir açıklama gelmese de tahminen, 60 kWh’lık ve 80 kWh’lık iki versiyonun da isteğe bağlı arkadan itiş ya da dört çeker xDrive versiyonla alınabilmesi mümkün olacak ve böylece model, klasik BMW adlandırmasını kullanacak. (i4 60/80 sDrive, i4 60/80 xDrive.)

Piyasaya Ne Zaman Çıkacak?

BMW’nin planları her ne kadar 2021 yılını gösterse de, i4’ü bu sene Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görebiliriz.

Yorumlar

yorum

BMW i4 HAZIR!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.