MOTOBOT’tan daha önce bahsetmiştik. İnsan şeklindeki bu robot Yamaha tarafından üretildi ve tamamen kendinin kontrol edebildiği bir yarış motosikletine bindirildi. Evet, durunca inebilmek için biraz yardım istiyor, doğrudur. Tabi yorulmadığı için motosikletin benzini bitene kadar durmasına da gerek yok ya, neyse.

MOTOBOT, en son gördüğümüzden bu yana kendini çok geliştirmiş. Hatta firma ona Versiyon 2 sıfatını bile takmış. Bu robotun, akıllı otomobiller gibi trafik ile ya da yayalar ile bir işi yok, olmayacak da. Bu nedenle teknisyenler, onu programlarken bu tip sıkıcı ama önemli detaylarla harddiskini meşgul etmiyorlar. Onun işi piste konsantre olmak ve hızlı gitmek. MOTOBOT, testlerde düzlükte 200 km/s’yi sorunsuz bir şekilde geçiyor, ama bu hız onu iyi bir motosiklet yarışçısı yapmaya yetmez. Ancak virajları hızla öğreniyor ve her geçen testte pist zamanını daha da geliştiriyor.

Hedefi, gelmiş geçmiş en iyi motosiklet yarışçılarından olan Yamaha’nın efsane pilotu Valentino Rossi’yi geçmek ve bunun için çalışmalara başlamış bile. Test pistinde Rossi’nin en iyi tur zamanı derecesi 85.740 saniye. Peki MOTOBOT ne yapmış? 116.958 sn. Rossi’den neredeyse 32 saniye kadar yavaş. Ama bir gün geçeceğini her defasında söylüyor. En azından mühendisler söylüyor. Bakalım, göreceğiz.

Yorumlar

yorum

BİR ROBOT ROSSI’Yİ GEÇEBİLİR Mİ?

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.