BEKLENEN MOTOR GELDİ: AUDI A6 2.0 TDI

Ingolstadt’lı üreticinin orta sınıf sedanı A6, yeni kasasının tanıtımından beri düşük(!) hacimli motor seçeneği sunmuyordu. İşte beklenen 2.0 litre hacimli versiyon satışa sunuldu. Buyrun detaylarına ve güçlenen yeni 2.0 litrelik TDI motora bakalım.

Ülkemize 3.0 litrelik dizel versiyonla giriş yapmış olan yeni A6, 50 TDI takısıyla modelin en güçlü dizel seçeğini oluşturuyordu. 286 ps gücüyle ve altı silindiriyle A6’nın kaputu altında yapan 50 TDI, 5.5 saniyelik 0-100 hızlanması ile de oldukça güçlü bir seçenek. Fakat her şeyin bir bedeli vardır. Haliyle 3.0 TDI’lık seçenek oldukça yüksek bir fiyat etiketine sahipti. Tam da bu noktada E-sedan müşterisi olup A6 almayı düşünenlerin yüreğine su serpildi ve 40 TDI yani 2.0 litrelik TDI ürün gamına dahil edildi.

Teknik Detaylar Neler?

40 TDI, 2.0 litrelik hacme sahip. 204 ps güç ve 400 nm tork değerine sahip ünite, 8.1 saniyede 0-100 hızlanmasını tamamlıyor ve son sürati de 246 km/s. Önden çekişli ve dört tekerlekten çekiş (quattro) seçeneklerine sahip 40 TDI, 7 ileri S-Tronic şanzımanla sunuluyor. Tüm motor seçeneklerinde hafif hibrit sistem desteğini de sunan A6, Sport ve Design isimli iki donanım seçeneğiyle tercih edilebiliyor.

A6 Neler Sunuyor?

E-sedan sınıfının standartlarını belirleyen A6, 39 farklı sürüş asistanıyla sürücüsünü güvende hissettiriyor. Bu sürüş destek sistemlerinden birisi de daha önceden Renault Talisman’da karşımıza çıkan 4Control sistemiyle aynı. Opsiyon olarak sunulan bu sistem, yaklaşık 5 metrelik A6’yı manevra kabiliyeti konusunda neredeyse kompakt hatchback’ler kadar pratik hale getiriyor. Sistem, tıpkı Talisman’da olduğu gibi çalışıyor. Yüksek hızlarda aynı yöne dönen arka tekerlekler, viraj kabiliyetini artırıp yol tutuşu desteklerken, düşük hızlarda ise öndekilerin tersi yöne hareket ederek aracın manevra kabiliyetini artırıyor.

Yeni A6’nın 40 TDI versiyonu üstün teknolojileriyle ve nispeten performanslı motoruyla 589.328 TL’den başlıyor.

Yorumlar

yorum

BEKLENEN MOTOR GELDİ: AUDI A6 2.0 TDI

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.