ARTIK ÜRETİLMEYECEK: AUDI TT

Geçmişte “4 kapılı versiyona dönüşecek” şeklinde iddialarıyla yeni neslinin geleceği ve tarz değiştireceği söylenen Audi TT’de son durum ne yazık ki ümit edilen gibi olmadı.

1998 yılında ilk nesliyle tanıştığımız kompakt coupe model TT, döneminde güçlü turbo motorları ve iddialı tasarımıyla en gözde modellerden birisiydi. Başarılı satış rakamlarıyla da rakiplerinin en büyük düşmanı haline gelen modelde ne yazık ki 20 yıllık serüvenin sonuna geliniyor.

Autocar dergisine konuşan Audi’nin CEO’su Bram Schot başarılı model için şu şekilde konuştu: “Bence bir ikon için gelecek var ama o model TT mi orasından emin değilim. Bu soruyu sorduğunuzda bile kalbime ağrılar girdi. Bir şeyler planlıyoruz, TT’nin yerini alabilecek ama ona zarar vermeyecek şeyler. Audi gelecekte de marka değerini korumalı fakat elektriklendirme sürecini karşılayabilmemiz gerekiyor. Her ülkede ya da her segmentte bulunmamız mümkün değil.”

Modelin üretiminin durdurulmasındaki en büyük sebep ise kompakt spor otomobiller sınıfının artık eskisi kadar rağbet görmemesi olarak açıklanıyor. Bir diğer önemli neden ise Schot’ın açıklamalarında da belirttiği gibi Audi’nin geleceğine yönelik yapacağı çalışmaların farklı yönlerde olması. Çağın trendlerine ayak uydurmayı bırakın, öncülük etmeye çalışan marka, buna göre yerden yüksek araçlar ve elektrik türevli motorlar üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmak istiyor.

Geçtiğimiz yaz makyajıyla satışa sunulan TT hala varlığını korusa da, Audi’nin bu konudaki kararı şekillenmiş gibi görünüyor. Alman rakiplerinden de bilgilendirme yapalım, Mercedes’de benzer karar alma yolunda ilerliyor. SLC modeline Final Edition koyarak bir efsaneyi de Mercedes sonlandırmayı planlıyor.

Kaynak: Autocar

Yorumlar

yorum

ARTIK ÜRETİLMEYECEK: AUDI TT

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.