YENİ XC60 AĞABEYİNİN YOLUNDA

Bütün dedikoduların, casus fotoğrafların ve teaser görüntülerinin ve ilk jenerasyonun sekiz yıl ardından Volvo XC60 dünya prömiyeri için Cenevre fuarındaki yerini aldı.

Volvo’nun açıklamalarına göre XC60 bugüne kadar ürettikleri en güvenli otomobillerden birisi. Sürücünün fark etmediği engellerden, karşı şeritten gelen araçlardan direksiyon yönlendirme asistanı gibi güvenlik donanımları yer alıyor. Kör nokta asistanı da sadece sizi görmediğiniz araçlara karşı uyarmıyor, siz fark etmeden tehlikeli şekilde yaklaşan araçlardan uzaklaştırıyor. XC60’ta Pilot Assist isimli yarı otonom sürüş asistanı opsiyonel olarak sunuluyor.

XC60’ın ağabeyinden gelen tek şey görüntüsü ve güvenlik teknolojileri değil. Kaputun altındaki motorlar ve altyapısı da XC90 ile ortak. Tamamı 2 Litre olan motor seçeneklerinde Türkiye pazarı için bir ekleme yaparlar mı bilmiyoruz. XC60’ın şimdilik 180 hp turbodizel D4, 235 hp turbodizel D5, 254 hp turbo benzinli T5 ve 320 hp T6’nın yanında 407 hp’lik hibrit T8 olmak üzere beş farklı motor seçeneği görünüyor.

Cenevre’de dünya prömiyeri yapılan ikinci jenerasyon XC60’ın üretimine Nisan ayının ortasında İsveç’te başlanılması bekleniyor.

 

Yorumlar

yorum

YENİ XC60 AĞABEYİNİN YOLUNDA

| Haber, Volvo |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.