Subaru her ne kadar görüntüde öyle olmasa tamamen yenilediği XV’yi tanıtmak için Cenevre’yi seçti.

XV kendine has kitlesi olan, kompakt ve başarılı bir crossover modeli. Bu yüzden Subaru onu yenilerken biraz daha hassas kalmış ve imajında marjinal değişiklikler yapmaktan kaçınmış. Geçtiğimiz yıl yine Cenevre’de sergilenen XV konseptinden alınan ilham sadeleştirerek yola aktarılmış. Tasarım açısından küçük ve sportif bir Outback haline geldiğini söyleyebiliriz.

Konseptten gelen karoserin altındaysa Subaru’nun yepyeni SGP, yani Subaru Global Platformu yer alıyor. Yeni şasinin mukavemetinin %70 ile %100 arası daha iyi olduğu söyleniyor. Süspansiyon sistemindeki değişiklikler de ağırlık merkezini 5 mm alçaltmış. Bu sayede otomobilin genel olarak %70 daha rijit olduğu ve gövde salınımının eskiye kıyasla yarıya indiği belirtiliyor. Direksiyon oranı da 14:1’den 13:1’e indirilmiş ve bu da manevra kabiliyetini arttırmış.

Cenevre’deki otomobilin kaputunun altında 156 hp’lik 2 litrelik atmosferik Boxer motor vardı. Bu motor yurtdışındaki eski ünitenin elden geçirilmiş hali. Elindeki 1.6 turbo benzinliyi ya da 2 litrelik turbodizeli neden koymadıkları merak konusu. Belki Türkiye için bir kıyak yapıp atmosferik 1.6’yı turbo olanla değiştirirler.
Simetrik dört tekerlekten çekiş sistemi ve Lineartronic isimli CVT şanzıman değişmezken SUV modellerinde gördüğümüz yol tutuş özelliklerini kontrol eden X-Mode yerini almış. Aynı zamanda EyeSight yarı otonom sürüş ve önleyici güvenlik sistemi de artık XV’de tercih edilebiliyor. Kabini tamamen yenilenen otomobilde StarLink bilgi ve eğlence sistemi eskiye kıyasla daha modern görünüyor. Fotoğraflarda gördüğümüz kadarıyla da kullaılan malzemelerin kalitesinde de bir artış söz konusu.

Yeni Subaru XV yıl sonuna doğru görmüş olduğunuz yeşilimsi ve turuncu iki yeni rengiyle satışa sunulacak. Motor ve donanım bilgileri için ise takipte kalın.

Yorumlar

yorum

PLATFORM FARKLI, GÖRÜNTÜ AYNI

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.