TOYOTA VE PANASONIC BİRLİKTE YÜRÜYECEK

Toyota ve Panasonic, elektrikli araç akülerinin geliştirilmesi için ortak plan yürüttüklerini açıkladı.

Bu ortaklık girişiminin seneye kurulacağı ve %51 hisse Toyota’nın olacağı açıklamaları yapılırken, Panasonic’in hali hazırda bulunan Japonya ve Çin’deki 5 fabrikasını bu şirkete taşıması bekleniyor.

Asıl Hedef Ne?

Panasonic, şu an zaten elektrikli araç bataryaları konusunda Tesla’ya tedarikçi konumda. Fakat ikilinin asıl amacı, mevcut elektrikli ve hibrit araçların “50 katı” kapasitede pil üretmek.

Bu ortak girişim, ikilinin sadece lityum-iyon pilleri geliştirip üretmesiyle kalmıyorken, Toyota ve Panasonic aynı zamanda katı hal hücreleri de dahil olmak üzere yeni nesil piller de geliştirecekler.

Bu ortaklığın meyvelerinden yalnızca Toyota değil bir çok marka daha yararlanacak. Aslında Daihatsu, Mazda ve Subaru’ya tedarikçi olucak olan ikili, daha yüksek kapasiteli ve gelişmiş bataryalarını da Honda’nın satın almasını mümkün görüyor.

Toyota Ne Düşünüyor?

Toyota, bu ortaklık sayesinde akü maliyetlerini olabildiğince düşüreceğini ve önümüzdeki yıllarda ürün gamının tamamını elektrikli modellerden oluşturarak Volkswagen’i yakalayacağına inanıyor. Ayrıca Japon marka, 2030 yılına kadar 5.5 milyon elektrikli araç satmayı da hedefleri arasına koymuş durumda.

Yorumlar

yorum

TOYOTA VE PANASONIC BİRLİKTE YÜRÜYECEK

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.