SUZUKI VE TOYOTA’DAN YENİ ORTAKLIK

6 şubat 2017’de imzalanan anlaşma ile pastadan paylarını artırmak isteyen iki Japon firma, bugün güçlerini tazelediler. Yeni anlaşma ile Toyota ürün gamında 2 yeni model ve Suzuki ürün gamında da hibrit teknolojili araçlar görebiliriz! Buyrun detaylarına bakalım.

Belirttiğimiz gibi anlaşmayla birlikte iki marka da bir çok şey kazanacak. En başta Toyota, hibrit teknolojisi ve tecrübesini Suzuki’ye aktaracakken, Suzuki de Uzak Doğu pazarlarında başarılı satış rakamlarına ulaşmış bir kaç modelini Toyota ürün gamına dahil edecek. Anlaşma bağlamında Toyota, RAV4 ve Corolla Wagon modellerinin hibrit versiyonlarını doğrudan Suzuki ile paylaşacak. Ama bu paylaşım, yalnızca Avrupa kıtasıyla sınırlı kalacak. Hibrit ve elektrik teknolojisine sahip araçların pek tercih edilmediği Hindistan gibi pazarlarda bu teknolojiye sahip Suzuki modelleri satılmayacak.

Bunlara karşılık olarak Suzuki ise Toyota’ya iki yeni model sağlayacak. Ciaz ve Ertiga isimli Suzuki’nin kompakt otomobilleri, Toyota çatısı altında elden geçirilerek Hindistan pazarında Toyota logosuyla satışa sunulacak. Ayrıca Afrika kıtasında da Suzuki’nin Baleno, Vitara Brezza, Ertiga ve Ciaz modelleri de Toyota logosuyla satışta olacak. Bu otomobillerin motorunu ise Suzuki temin edecek.

Anlaşmanın en ilginç kısmı ise şimdi başlıyor. Son yılların düşüşe geçen sınıfı olan MPV’ler ile ilgili ortak çalışma yürütme kararı alan ikili, kompakt bir MPV de sunacaklar. Bu otomobil de her iki marka çatısı altında ufak detaylar ile farklılaşacak iken, yine Hindistan ve civarı gibi Uzak Doğu pazarlarında alıcı bulacak.

Yorumlar

yorum

SUZUKI VE TOYOTA’DAN YENİ ORTAKLIK

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.