TASARIMCILIKTAN ARAÇ ÜRETİMİNE: PININFARINA

Yıllarca çeşitli markaların otomobillerinin tasarım işini üstlenen İtalyan marka Automobili Pininfarina, artık sadece tasarım yapmayacak, otomobil üretecek. “Battista” isimli hyper car üretme hazırlığında olan firma, model için açtıkları internet sitesi üzerinden de sipariş almaya başladılar.

Yıllardır modellerin tasarım şefliğini üstlenen İtalyan marka, deneyim, birikim ve son dönemlerin trendi elektrikli otomobillerin teknolojisini kullanarak bir araç geliştirdi. Tamamen elektrik teknolojisine sahip olan hiper model, şu an için bizlere pek bir detay vermiyor.

Aracın gövdesinde modelin adı olan “Battista” yazısını belirten bir fotoğraf çekerek adını duyuran Pininfarina, şimdiden satış planlarını bile yapmış durumda. Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında satışa çıkacak olan modelin toplamda 150 adet satılacağı düşünülüyor. 50-50-50 olarak üç büyük kıtaya pay edilecek olan otomobil için ayrıca, Kuzey Amerika, Avrupa, Orta doğu ve Asya’da ortalama 20-25 bayii de açmayı planlayan İtalyan marka, aracın satışa çıkacağı tarihi ise 2020 olarak belirlemiş.

Markanın CEO’su Michael Perschke, model ile ilgili olarak “Dünya genelindeki anlaşmalı bayilerimizin de desteğiyle, birçok ülkede Pininfarina’nın son derece özel elektrikli hiper otomobilini müşterilerimizle buluşturacağız. Ayrıca lüks bir markanın, elektrikli otomobil üreticisi olması şeklindeki değişimini de dünyaya göstermiş olacağız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yıllardır adından tasarladığı şık otomobillerle bahsettiren markanın kendi otomobilini dört gözle bekliyoruz.

Yorumlar

yorum

TASARIMCILIKTAN ARAÇ ÜRETİMİNE: PININFARINA

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.