Yeni Volkswagen Polo’nun sedan versiyonu Brezilya’da tanıtıldı. Avrupa’ya gelip gelmeyeceği konusundaysa henüz  net bir bilgi yok.

Volkswagen, bir önceki nesilde de Polo’nun sedan versiyonunu Güney Amerika’da satıyordu. 2018 yılında da yeni Polo Sedan’ın satışına başlayacak. Yeni otomobilin adı Polo değil, Virtus olacak. Daha geniş ve ferah bir otomobilin doğmasında kolaylık sağlayacak MQB A0 platformu ise yeni otomobilin en büyük kozu olacak.
Virtus, Güney Amerika’da Honda City, Fİat Cronos, Toyota Yaris Sedan ve Chevrolet Prisma ile rekabet edecek. Görünüşe bakılırsa hepsinden de iyi görünüyor. Boyutları genişlemiş Polo, stopları ve egzoz görünümü sağlayan geniş krom tampon parçasıyla arkadan Passat’ı andırıyor.
Ne yazık ki Brezilya pazarı 2018 Polo’da sunulan pahalı LED farları kaldırabilecek kadar zengin değil. Bunun yanında, özellikle elektronik güvenlik donanımları konusunda da kısıtlamalara gidilmiş.
Peki ya boyutlar? Hatchback kardeşine göre dingil mesafesi 2548 mm’den 2650 mm’e uzamış. Ayrıca 4480 mm uzunluk ve 1468 mm yüksekliğiyle neredeyse mevcut Jetta boyutlarında. Genişlikleri ise birebir aynı kalmış.
Kabin ici de yeni Polo ile aynı. 10 inçlik aktif gösterge paneli ve multimedya ekranı yerinde duruyor. Ayrıca telefon ekranını yansıtma özelliği de multimedya sistemi açısından trafiği yoğun Brezilya için Virtus’un en büyük kozlarından olacak.
Volkswagen Brezilya’dan gelen açıklamada şimdilik sadece tek bir motor konfirme edilmiş durumda. 200 TSI adı verilen bu motor, aslında 1.0 litrelik turbo 3 silindirli ünitenin etanol ile de çalışabilen gazlı versiyonu. Etanol ile çalıştığında 128 bg, gaz ile ise 115 bg üretebilen motor, Virtus’u sıfırdan 100 km/s hıza 9.9 saniyede çıkarabiliyor. Maksimum hız verisiyse 194 km/s olarak veriliyor.

Yorumlar

yorum

POLO SEDAN MI GELİYOR?

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.