EuroNCAP test merkezinde 2017 yılının ilk çarpışma testlerinde sınıfta kalan ilk otomobil Ford Mustang oldu. Ford, EuroNCAP’in Mustang’i çarpışma testine sokacağını düşünmüyordu. Çünkü Avrupa’lı organizasyon, spor otomobilleri bu teste nadiren sokardı. Ancak Mustang teste girdi ve ne yazık ki 5 üzerinden 2 yıldız alarak sınıfta kaldı.

Aslında Mustang’in sürücü ve yolcu konusunda güvenlik zaafiyeti yoktu. Amerikan menşeili olduğu için bazı aktif ya da pasif güvenlik sistemlerinin Mustang’de doğuştan mevcut olmaması bile yıldızların kaybedilmesine yetiyor. Tabi ki çarpışma önleyici sistemlerin eksikliği tek sorun değildi. 2017 model Ford Mustang’in arka emniyet kemerlerinde, 1960 yılının modelleri gibi, aktif gergi ve yük sınırlayıcı sistemler bulunmuyor. Bu da kaza anında arka yolcuların karın bölgesi için yüksek risk teşkil ediyor. Hatta tam önden çarpışma testinde arka yolcular kemerin altından öne doğru kayıyorlar. Yandan darbedeyse 10 yaşındaki dummy kafasını yan havayastığının üzerinde kalan bakalite vuruyor.

Ancak, testi izlediğinizde ve kaza sonrası fotoğraflara baktığınızda Mustang’in yolcu kafesi anlamında oldukça sağlam kaldığı da gözden kaçmıyor.

 

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan 2018 model yılı makyaj operasyonunda bu sorunların giderileceğini umarak, yeni modelin çarpışma testini iple çekiyoruz.

 

Yorumlar

yorum

MUSTANG EURONCAP’TE NEDEN SINIFTA KALDI?

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.