Alfa Romeo, yeni modeli Milano’nun dünya prömiyerini gerçekleştirdi.


Alfa Romeo’nun küçük SUV’u Milano, tam elektrikli ya da hibrit motor seçenekleriyle üretilecek. Modelin tamamen elektrikli versiyonu “MILANO ELETTRICA”, 410 kilometreyi aşan menzil sunacak.

MILANO VELOCE, Alfa Romeo sportifliğini en iyi şekilde yansıtacak
şekilde mekanik kilitli diferansiyel, sınıfındaki en direkt direksiyon oranı,
özel ön ve arka viraj denge çubukları ile genişletilmiş iz açıklığı, sportif süspansiyon, özel fren sistemi ve 20 inçlik jantlar ile donatıldı. MILANO’nun hibrit versiyonu olan IBRIDA ise 136 beygirlik 48-V Hibrit VGT (Değişken Geometrili Turbo) motorla dünya yollarına çıkmaya hazırlanıyor. IBRIDA, önden çift çekişli güç aktarım sistemine ek olarak, Q4 dört tekerlekten çekişli olarak da tercih edilebilecek.

MILANO, Türkiye’de mayıs ayında markanın online satış kanalı,
online.alfaromeo.com.tr/ üzerinden ön satışa açılacak. Teslimatlar ise eylül ayından itibaren gerçekleştirilecek.
4.17 metrelik uzunluğu, 1.79 metrelik genişliği ve 1.5 metrelik yüksekliğiyle kompakt boyutlara sahip Milano, oranların dengesi, çizgilerin netliği ve yüzeylerin kalitesine gösterilen özen ile Alfa Romeo Centro Stile’nin (Alfa Romeo Tasarım Merkezi) eşsiz tasarım dilini yansıtıyor. Sürücü ile otomobil arasında duygusal bağ yaratan MILANO’da, kısa ön-arka çıkıntılar, kaslı çamurluklar ve ikonik ‘kesik kuyruk’ gibi efsanevi Giulia TZ’ye gönderme yapan tasarım detayları bulunuyor.

İddialı tasarım dili, Milano’da aslında biraz daha karmaşık duygularla yansımış gibi. Alfisti’lerin bir kısmı otomobili çok beğenirken, ciddi bir çoğunluk da tasarım hakkında ciddi eleştirilerde bulundular.

Jeep Avenger ile aynı altyapıya sahip otomobilde, kabin de oldukça etkileyici. 3+3′ ve adaptif Full LED Matrix farlarla tamamlanıyor.
Sürücü odaklı kabin, Sabelt imzalı koltuklar ve spor direksiyon simidiyle Avenger’dan oldukça farklılaşmış görünüyor. Araçla ilgili verilerin ve sürüş teknolojileri ayarlarının takip edildiği tamamen dijital 10.25 inç TFT ekran, gösterge panelindeyse sürücüye doğru açı verilmiş 10.25 inç’lik dokunmatik ekran yer alıyor. Tasarımcılar araç içerisindeki şıklığı artırmak adına havalandırma ızgaralarını Alfa Romeo sportifliğinin sembolü olan quadrifoglio (dört yapraklı yonca) şeklinde tasarladı. Elektrikli açılabilen bagaj kapağıyla kolay ulaşılabilen 400 litreye varan geniş bagaj hacmi ve pratik özelliklerinin yanı sıra 360 derece park sensörleri ve yarı otonom park sistemi, sürüşü kolaylaştırıyor.
Veloce donanım paketi 25 mm alçak süspansiyon, kalın ön-arka viraj denge çubukları, dört pistonlu kaliperlere sahip 380 mm çaplı ön diskler ile geliyor. Torsen diferansiyel kilidi de önemli donanımlar arasında.

Elektrikli versiyon MILANO ELETTRICA, 156 veya 240 HP olmak üzere iki farklı güce sahip. 54 kWs batarya, 156 HP’lik versiyonda WLTP ölçümlerine göre ortalama 410 kilometre ve şehir içerisinde 590 kilometre menzil sunacak. 100 kW DC hızlı şarj istasyonlarında batarya yüzde 10 kapasiteden yüzde 80 kapasiteye 30 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilecek.
Bununla birlikte MILANO, şarj ihtiyacı duymadan hibrit versiyonla da elektrikli mobilite imkanı sunacak. MILANO’nun bu IBRIDA versiyonu önden çekişli veya premium segmentten bir ilk olacak şekilde önümüzdeki dönemde Q4 dört tekerlekten çekişli olarak tercih edilebilecek. MILANO IBRIDA, Stellantis grubunun diğer üyeleri gibi 136 beygir gücünde 48-V Hibrit VGT (Değişken Geometrili Turbo) mimarisine sahip. 3 silindirli 1.2 litrelik turbo motor, 48 volt batarya ve 21 kW elektrik motoru içeren elektrikli sistemle kombine edildi. 6 ileri çift kavramalı vites kutusuyla ilerleyen otomobil, şehir içinde sürüş zamanının yüzde 50’sinden
fazlasını elektrikli modda gerçekleştiriyor.

Yorumlar

yorum

KÜÇÜK ALFA SUV: MILANO

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.