Yedinci nesil BMW M5 727 HP güç üretiyor

40’ıncı yılını dolduran BMW M5 yedinci jenerasyonuyla ilkleri yaşatıyor. 727 HP’lik gücünü tarihinde ilk kez elektrik desteği alarak gerçekleştiriyor. Hibrit sistem M GmbH departmanı tarafından geliştirilen ve M HYBRID adına sahip olsa da BMW fanatikleri bu işten çok da hoşnut değiller. Hibrit sistemin ve bataryaların getirmiş olduğu ağırlık ile bir Chevrolet Tahoe’dan bile daha ağır (2435 kg). Bu nedenle de M5, tarihinde ilk kez bir önceki neslinden daha yavaş bir model olarak ortaya çıkmış oluyor.

4.4 litrelik, M twin-power turbo V8 benzinli motor ile şanzıman ile entegre çalışan 145 kW (197 HP) ve 280 Nm üreten bir elektrik motoru kombinasyonundan toplam 727 HP güç ve 1000 Nm tork çıkaran G90 kasa kodlu M5’in hibrit sistemiyse şarj edilebilir olarak görev alıyor. Plug-in Hibrit sistemi sayesinde 67 km kadar sadece elektrikle de gidebilen yeni M5’in 22.1 (kullanılabilir 18.6 kWh) kWh’lık bataryası saatte maksimum 7.4 KW ile şarj edilebiliyor. Bu da yaklaşık 3 saat 15 dakikada bataryanın tam olarak dolması anlamına geliyor.

M5 konuşurken, bu şarj işlerinden bahsetmek biraz garip. Çünkü M5 sahipleri yakıt ekonomisine ya da işe sadece elektrikle gidebilme derdinde değiller, beygirlerden, torktan, hızlanma sürelerinden bahsetmek isterler, onların lugatını performans rakamları oluşturur. Hemen bahsedelim; yeni M5’in 0-100 km/s hızlanması 3.5 saniye, 0-200 km/s değeri ise 10.9 saniye. F90 kodlu mevcut M5’in 0-100 km/s hızlanma değeri 3.2 saniye idi. Hatta CS versiyonda 2.9 saniyeye indirilmişti. Ama haksızlık etmeyelim, 8 ileri şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş ile birlikte yeni M5’in ara hızlanmaları F90 M5’ten daha iyi. Bu arada fabrika verilerinde, M5’in maksimum hızı 305 km/s olarak belirtildiğini es geçmemek lazım.

Yeni M5 2025 model olarak yıl sonunda üretime başlayacak ve satışa çıkacak. Elbet yeni M5’i ilerleyen yıllarda Competition ve CS modelleri takip edecek. Bakalım hibrit sistemin de yardımıyla güç değerleri nerelere kadar çıkacak.

Yorumlar

yorum

1000 NM’LİK YENİ BMW M5

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.