KAMUFLAJSIZ GÖRÜNTÜLENDİ! : GOLF VIII

Sınıfının yaratıcısı ya da “Golf sınıfı” da denilen Volkswagen’in kompakt hatchback modeli Golf’ün 8. neslinin casus fotoğrafları tekrar karşımızda. Üstelik tüm detaylarıyla!

Biraz geçmişten bahsedelim. 45 yıldır piyasada olan, 155 ülkede yedi buçuk tane nesliyle bugüne kadar 35 milyondan fazla kullanıcının gönlünü kazanmış efsanevi model Volkswagen Golf, 8. nesliyle artık karşımızda!

8 haziran 2019 günü üretim bandına ulaşması beklenen yeni Golf’ün memleketi Wolfsburg’daki fabrikanın gelişimi için Volkswagen, 50 milyar Euro’luk yatırım yaptı. Bu da kompakt hb’lerine verdikleri önemi ve ne kadar kıymetli olduğunu gözler önüne seriyor.

Tasarımı Nasıl?

Öncelikle bu fotoğrafları bizlere sıcağı sıcağına sunan casus fotoğrafçılara büyük bir teşekkürü borç biliriz. Şimdi gelelim 8. nesil Golf’e. Geliştirilen MQB platformu aracın alt yapısını oluştururken, güncelleme sayesinde de otomobil 70 kilogram kadar hafifleyecek. Bundan önceki son 4 nesilde olduğu gibi yine radikal bir değişime uğramayan Golf, ön yüzünde selefine göre daha yuvarlatılmış hatlara, daha düşük kaput çizgisine ve daha zarif inceltilmiş led farlara sahip. Farlar hakkında şunu da söyleyebiliriz ki güncel olan son nesil Polo’da bunun sinyalleri bir nebze de olsa bizlere verilmişti. Yandan baktığımızda ise güncel nesille oldukça benzer hatlara ve omuz çizgisine sahip görünen aracın arka yüzünde ise ilk dikkati çeken detay Golf yazısı oluyor. Arteon’da kullanılmaya başlanan yeni yazı tipi yeni nesilden itibaren Golf’te de yerini alacak. Son nesil Focus’ta da gördüğümüz bu yazı tipi ve karakteri açık söylemek gerekirse oldukça hoş görünüyor. Muhtemelen Highline donanım seviyesi olarak karşımızda duran sekizinci nesil Golf, tahminimizce 18 inçlik jantlarıyla da çok şık.

Kabini Nasıl?

Aracın kabini ile ilgili herhangi bir görsel şimdilik yer almasa da, Volkswagen’in tasarım şefi Klaus Bischoff, yaptığı açıklamalarda yeni Golf’ün kabininin dışarıya göre çok daha fazla değişiklikle geleceğini belirtti. Yani araç dışarıdan radikal bir değişikliğe sahip olmasa da, kabinde bambaşka bir Golf ile karşılaşabiliriz. Dijital çağa daha fazla ayak uydurmak adına kabinin de büyük çoğunluğunun dijitalleşeceğini söyleyen Bischoff, bunu yalnızca üst donanım seviyelerinde değil, tüm seçeneklerde sunmayı planladıklarını açıkladı.

 

Motor Seçenekleri Belli Oldu mu?

Emisyon skandalının ardından hibrit ve elektrik teknolojisi konusunda çalışmalarını hızlandırıp konuyu unutturmaya çalışan Volkswagen, aslında bu durumu tam da istediği gibi lehine çevirebildi ve zor günleri atlattı. Bununla birlikte elektrikli model ailesini genişletmek adına bir çok konsept modelini Cenevre’de sergiledi ve bu modellerin bir kaçı Golf tabanlıydı. Yani yeni nesille birlikte elektrikli Golf konusu belirsizliğini I.D model ailesinin çıkışıyla korusa da hibrit Golf’ün gelmesi durumu kaçınılmaz olacaktır. Biz öncelikle her zaman olduğu gibi içten yanmalı seçeneklerle başlayalım. Benzinli versiyonlar için güncel motorlarını kullanmaya devam edileceğini söyleyen VW, dizel cephesinde ise 1.6 TDI’ın yerine yeni A3’te de sunulacak olan 1.5 litrelik TDI’ın kaputu altında görev alacağını belirtti. Gelelim daha az emisyonlu seçeneklere. 48 Volt’luk hibrit ünitesini benimseyecek olan Golf, muhtemelen 1.5 litrelik TSI motorlarıyla beraber bu teknolojiyi sunacak. Plug-in hybrid seçeneği ise Golf GTE’de sunulacak.

Attığı her adımla rakiplerinin ilham kaynağı ve yetişmeye çalıştıkları model haline gelen Golf’ün 8. neslinden şimdilik bu kadar, devamı için bizi takip edin!


Yorumlar

yorum

KAMUFLAJSIZ GÖRÜNTÜLENDİ! : GOLF VIII

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.