İYİ Kİ DOĞDUN VOLVO

90. Yılını kutlayan İsveçli üretici, ilk otomobili ÖV4’ü ürettiği 14 Nisan’ın şerefine yeni XC60’ın üretimine başlıyor.

Bugün İsveçli Volvo’nun otomobil üretimine başlamasının 90. yıl dönümü. 14 Nisan 1927’de ÖV4’ün üretimiyle başlayan otomobil macerası bugün de ikinci jenerasyon XC60’ın üretimiyle devam ediyor. 1927 ve 1929 arasında 275 adet üretilmiş olan ÖV4’ün 1.9 litrelik dört silindirli motoru, üç ileri şanzımanı ve ahşap bir şasisi bulunuyordu. 28 hp gücündeki motoru otomobilin 90 km/s hıza çıkmasına olanak tanıyordu. O zamanlar amacı sadece insanları a noktasından b noktasına taşımak olan Volvo’nun uzun zamandır çok daha önemli bir hedefi var. Otomobillerinde can kaybı olmaması.

 

Bu yüzden bildiğiniz gibi güvenlik denince akla gelen ilk üretici genelde Volvo’dur. Markanın CEO’su Håkan Samuelsson geçmişleriyle gurur duyduklarını, geride bırakılan 90 yıl etkileyici olsa da 100. yıla kalan son 10 yılda elektrikli, otonom ve gelişmiş bağlantılı sürüşe geçişle çok daha etkileyici olacağını belirtti. “Yeni XC60’ı da bu trendlere göre şekillendirdik” sözü de XC60’ın marka tarihinde en az ÖV4 kadar önemli bir yere sahip olacağının göstergesi oldu.

Yorumlar

yorum

İYİ Kİ DOĞDUN VOLVO

| Haber, Volvo |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.