HYUNDAI’DAN DEVRİM NİTELİĞİNDE YENİLİK!: DOKUNMATİK DİREKSİYON

Koreli üretici, kısa zaman önce günümüz çağı için bile ilginç sayılabilecek bir teknoloji tanıttı. Dokunmatik direksiyon!

Günümüzde teknolojiye yetişmek oldukça zor. Özellikle söz konusu otomotiv sektörü ise daha da zor bir hal alıyor. Yolda sokakta gördüğümüz otomobillerin multimedya sistemlerinde dahi dokunmatik ekran fikri hemen hemen 10 senelik bir teknoloji iken, çeşitli kontrol mekanizmaları yerine dokunmatik sistemlerin olması da gün geçtikçe artıyor. Örneğin çoğumuzun bildiği bir modelle çıtayı başlatalım. Opel Insignia. Makyajla birlikte Klima kontrol panelinde sıcaklık ayarının tüm donanım seçeneklerinde dokunmatik olması, kimi otomobil gazetecilerine “şov” gelirken, kimileri için ileri düzey bir yenilikti. Çıtayı biraz daha artıralım, Range Rover Velar. Tüm orta konsolun dokunmatik olduğu araçta aynı zamanda hatırlarsanız direksiyon üzerinde ses açma kapama kontrolleri de dokunmatikti. Biraz daha günümüze yaklaşalım. Audi’nin orta sınıf temsilcisi ve amiral gemisi olan A6 ve A8 modellerinde de Velar’a benzer hatta daha üst düzeyde bir teknoloji karşımıza çıkmıştı. Ve gelelim günümüze. Hyundai, yeni tanıttığı iç mekan konseptinde direksiyon üzerinde hiç bir fiziksel düğme bulunmuyor. Her şey dokunmatik!

Hyundai tarafından “Araç kokpitlerinin geleceği” olarak adlandırılan tasarım, merkezi bir dokunmatik ekran, elektronik gösterge paneli ve üzerinde ekranlar barındıran direksiyon simidinden oluşan bir İ30 kabini esasında. Fakat ilginçtir ki, orta konsolda fiziksel düğmeler ufak bir miktarda tezatlık oluştururken, ayrıca araç manuel.

Konuyla ilgili Hyundai, “araçlarımızı kullanıcı dostu kılan yeni teknolojiler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Direkt bu şekilde üretime girmesi beklenmeyen kokpit tasarımı üzerinde bazı parçalar seri üretime geçecek iken, sonuç itibariyle pek yakında Hyundai’nin kompakt modellerinde dokunmatik ekranlı direksiyon simitleri görmemiz yakındır.

Yorumlar

yorum

HYUNDAI’DAN DEVRİM NİTELİĞİNDE YENİLİK!: DOKUNMATİK DİREKSİYON

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.