Hızlı Toyota’ları hatırlamayan var mı? MR2, Celica ve Supra gibi modeller halen otomobil severlerin arayıp da bulamadığı nadide parçalardan. 90’lı yılların sonuna kadar üretilmeye devam eden bu hızlı Toyota’lar ne olduysa, bir anda bıçak gibi kesilmişti. Toyota, katı bir stratejiyle hızlı otomobilleri bırakıp, sadece aile otomobilleri üretmeye devam etti. Bu arada mevcut modellerin ufak tefek performanslı versiyonları da çıkmadı değil; hot hatch sayılabilecek Corolla T-Sport gibi. Son olaraksa Subaru ile birlikte geliştirilen GT-86 halen üretilmeye devam ediyor.

 

Ama son zamanlarda dolaşan söylentiler birer birer gerçeğe dönüşmeye başladı. Önce son birkaç yıldır geri döneceğinden bahsedilen Supra’nın üretimi konfirme edildi ve bu yıl sonunda gösterilecek. Hatta daha da ilginci, Toyota bu sezon Dünya Ralli Şampiyonası’nda iki, hatta bazı yarışlarda üç Yaris WRC ile start alıyor. 17 yıl sonra WRC’ye geri dönen Toyota, ayrıca bunun şerefine sportif bir Yaris’i de caddelerle kazandırıyor. Mart’ta Cenevre fuarında sergilenecek model, üç kapılı olacak ve 210 bg güç üretecek. Dışında olduğu gibi kabininde de farklılıklar bulunan sporcu Yaris’in kesinleşmiş teknik verileri ve kabin tasarımı gibi özellikleri yakında netleşir.

Yorumlar

yorum

HIZLI TOYOTA’LAR GERİ DÖNÜYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.