GT2 RS TÜM ZAMANLARIN EN HIZLISI

Porsche 911 GT2 RS MR 6:40.3 ile Ring rekorunu kırarak en hızlı yol aracı ünvanını eline aldı

Ekim ayı, Nürburgring pistinin tozunu atan yüksek performanslı arabalar için iyi bir aydı. Bu haftanın başında en hızlı dört koltuklu araç turunu tamamladı. Ring rekoru Mercedes-AMG GT 63 S 4MATIC+ tarafından kırıldı. Şimdi ise yeni bir rekor kırıldığını öğrendik. Rekor Porsche’nin yarış pilotu Lars Kern’in direksiyon koltuğunda oturduğu bir Porsche 911 GT2 RS’ye ait.

Rekoru kıran araç Manthey-Racing’in mühendisleri yardımıyla geliştirildi. Kern bu hızlı aracı başlangıç çizgisinden 6:40.3 dakikada bitiş çizgisine ulaştırdı. Alman otomobile ringdeki en hızlı yasal yol spor otomobili ünvanı verildi. Söz konusu model, geliştirilmiş aerodinami için Manthey-Racing’e ait yeni performans kiti ile donatılmış. Bu yüzden Manthey-Racing’in baş harfleri olan MR harfleri model adına eklendi. Marka aynı zamanda otomobilin bir tek şoför koltuğunun standart versiyona göre değiştiğini ama bunun aracın ağırlığını etkilemediğini belirtti. GT2 RS MR’nin kaputunun altında 700 beygir güç üreten 3.8 litrelik bir motor yer alıyor. Otomobil 0’dan 100 km/h hıza sadece 2.8 saniyede ulaşıyor. Son sürati ise tam olarak saatte 340 km/h.

Lars Kern “yeni aerodinamik kit ile otomobilin dengesi çok daha iyi” şeklinde açıklama yaptı.  Kern ayrıca, “Hızlı olmak için büyük riskler almak zorunda kalmadım. Sadece bir deneme hakkım vardı çünkü hava kararıyordu. Beklediğimiz rekoru ilk denemede elde ettik.” dedi.

Bu başarıyla geçen sene ilk kez Goodwood hız festivalinde görücüye çıkan GT2 RS tüm zamanların en hızlı 911 modeli unvanına hak kazandı.

Yazar: Mert MOLLAOĞLU

Yorumlar

yorum

GT2 RS TÜM ZAMANLARIN EN HIZLISI

About The Author
- Otomobillere olan düşkünlüğü çok küçük yaşlarında başladı. Henüz daha 5-6 yaşlarındayken direksiyonun başındakinin kucağına atlıyor ve araba sürmeye çalışıyordu. Bu hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve otomobiller onun için yaşam felsefesi haline geldi. Mert, otomobiller hakkında kendini geliştirmek ve bilgilerini arttırmak adına soluğu Benzin Magazin’de aldı. Şu an Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi olan Mert, ileride elektrikli otomobiller üzerine çalışıp, kendi markasını kurma hayali kuruyor.