FRANSA’DA BENZİNLİ VE DİZEL ARAÇLAR YASAKLANIYOR

Fransa Devlet ve Ekoloji Bakanı Nicolas Hulot, Fransa’da dizel ve benzinli araçların satışını 2040 yılına kadar kaldıracaklarını açıkladı. Hava kirliliği konusunda çok hassas olduklarını ve mevcut teknolojilerle elektrikli araçların şu an için bile tek ulaşım aracı olabileceğini bildirdi. Ancak altyapı geliştirmeleriyle birlikte elektrikli araçlara yavaş seyreden bir değişimle geçişin sağlanabileceğinin altını çizen bakan, 2040 yılına gelmeden tamamen elektrikli ulaşıma geçilmiş olacağını öngördükleri, 2040 yılındaysa benzinli ve dizel motorlara sahip araçların üretiminin yasaklanacağını bildirdi.

Hulot ayrıca mevcut sistemde 1997 model altı benzinli ve 2001 model altındaki dizel motorlu araçlarını daha yeni bir otomobille değiştirmek isteyenlere de prim verileceğini söyledi. Benzer bir sistemin Paris Belediyesi tarafından uygulandığının altını çizen Hulot; ‘çok fazla kirliliğe neden oldukları için 2001 model altındaki motorlu araçların sabah 5:30’dan gece yarısına kadar trafiğe çıkışı yasaklanmıştı’, dedi.

Yorumlar

yorum

FRANSA’DA BENZİNLİ VE DİZEL ARAÇLAR YASAKLANIYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.