Porsche bugüne kadarki en güçlü “911 Turbo” versiyonu olan özel üretim Turbo S Exclusive Series’i tanıttı.

GT departmanının patronu Andreas Preuninger özel üretim otomobilleri kar amaçlı alıp satan müşterilere uygulayacağı ambargoyu duyurmasından günler sonra Stuttgart’lı üretici yeni sınırlı sayıda üretilecek 911 modelini duyurdu. Porsche’nin özel üretim departmanı olan Porsche Exclusive’in isminin değişikliğini kutlayan otomobilden 500 adet üretilecek.

İsmi Porsche Exclusive Manufaktur olarak değişen departmanın tanıttığı ilk model 911 Turbo S Exclusive Series oldu. Tek renk olarak metalik altın sarısı renk kullanıldığı otomobilde başta karbon fiber yarış çizgileri olmak üzere bolca karbon fiber kullanılmış. Karbon fiber marşpiyeller ve altın sarısı detaylara sahip modele özgü 20inçlik jantlara sahip otomobilde Aerokit gövde paketi standart olarak sunuluyor. Aeoriktli turbo modellerden farklı olarak karbon fiber arka hava girişi ve siyah renkli çelik egzozlarla da diğer modellerden ayrılıyor.

İçeride de altın sarısı çizgilerle kontrast verilmiş delikli deri koltuklar kullanan Porsche, bu özel otomobile özgü rengi tüm kabinde bir çok farklı detayla kullanmış. Aynı şekilde karbon fiber de içeride bolca karbon öğe görüyoruz. Havalandırma menfezlerinin çevresinde, orta konsolda ve daha bir çok yerde karbon fiber kullanan Porsche, kapı eşiklerinde bile karbon fibere yer vererek otomobile ne kadar özen gösterdiğini kanıtlamış.

Gücü 27 beygir artarak 607 beygire ulaşan Exclusive Series, 750 Nm’lik bir tork değerine sahip. Bu rakamlar GT2 RS’ten sonra en hızlı ikinci 911 modeli olmasını sağlasa da otomobilin performans değerleri ise standart 911 Turbo S ile aynı; 0-100 km/s 2.9 saniye, maksimum hız 330 km/s. Bunun haricinde Turbo S’teki standart donanım olarak seramik frenleri kullanan Exclusive Series modelinde kaliperler altın renginde yazılarla siyah olarak yer almış. Arka tekerlekten yönlendirme, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi ve Porsche Dinamik Şasi Kontrol sistemleride otomobilde mevcut.

259.992 Euro ödeyip aldığınız otomobile ekstra olarak Porsche Design tasarımlı, titanyumdan imal edilen ve otomobilin renkleriyle boyanmış bir kol saatini de satın almak isterseniz 9950 Euro bedel ödemeniz gerekiyor. Çanta kitinin fiyatıysa 5.300 Euro civarında.

Yorumlar

yorum

PORSCHE’NİN EN GÜÇLÜ TURBO MODELİ

| Haber, Porsche |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.