YERLİ OTOMOBİLDE DEV ADIM!

Türkiye’nin otomobilini üretecek olan şirket “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ” kuruldu.

Son günlerde ilgili haberleri sıkça duymaya başladığımız yerli otomobil konusunda dev bir adım daha atıldı. Yerli otomobili üretecek şirketin kurulduğunun açıklaması ise şirketin ortaklarından biri olan Vestel’den geldi.

20 milyon TL sermayesi bulunan şirkette yüzde 19 oranında bir dilime sahip olan Vestel, kendisine düşen sermayenin 4’de 1’ini yatırdı. 3.800.000 TL değerindeki sermayenin 950.000 TL’sini yatıran Vestel, şirketin tescilinden sonra 3 ay içinde kalan kısmı ödeme taahütünde bulundu. Şirkete Vestel’le birlikte Turkcell ve AG Anadolu Grubu da yüzde 19 oranında ortak oldu.

Vestel’in KAP’a yaptığı açıklama is şu şekilde:

2 Haziran 2018 tarihli açıklamamıza ilişkin olarak, Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde temel olarak elektrikli binek otomobil üretmek ve bunu destekleyici faaliyetleri yürütmek amacıyla kurulmasına karar verilen ve Şirketimizin %19 oranında pay ile kurucu ortak olarak iştirak ettiği Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ‘nin kuruluş ve tescil işlemleri tamamlanmıştır.

 

Yorumlar

yorum

YERLİ OTOMOBİLDE DEV ADIM!

About The Author
- Otomobillere olan düşkünlüğü çok küçük yaşlarında başladı. Henüz daha 5-6 yaşlarındayken direksiyonun başındakinin kucağına atlıyor ve araba sürmeye çalışıyordu. Bu hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve otomobiller onun için yaşam felsefesi haline geldi. Mert, otomobiller hakkında kendini geliştirmek ve bilgilerini arttırmak adına soluğu Benzin Magazin’de aldı. Şu an Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi olan Mert, ileride elektrikli otomobiller üzerine çalışıp, kendi markasını kurma hayali kuruyor.