Off road severlerin merakla beklediği yeni Suzuki Jimny Avrupa’da 100 hp’lik 1.5 litre bir motorla satılacak

Suzuki Jimny Japonya’da 660 cc’lik turboşarjlı bir 3 silindirli motorla standart olarak satılmaya başladı. Bu motor otomotiv dünyasında bayağı ses getirmişti. Ancak geçtiğimiz gün Jimny’nin Avrupa’ya bu motor yerine 1.5 litrelik atmosferik bir benzinli üniteyle geleceği duyuruldu.

Daha önceki neslinde 1.3 litrelik motorla satılan Jimny’nin gücü çoğu otorite tarafından yetersiz bulunuyordu. Bunu dikkate alan Suzuki, yeni Jimny’de 6000 d/dak’da 100 bg ve 4000 d/dak’da 130 Nm tork üretebilen 1.5 litre bir makineyi uygun gördü.

5 ileri manuel bir şanzımanla standart olarak gelen Jimny’nin K15C kodlu motoru ayrıca eski motordan yüzde 15 hafif. Yeniden tasarlanan vites kutusu ve kolu sayesinde çok daha iyi vites geçişlerini garanti eden Suzuki yetkilileri ayrıca yeni motorun performanslı olduğu kadar ekonomik olduğunu da iddia ediyorlar. Bunun yanında isteyenler 4 ileri otomatik şanzıman da tercih edebilecekler.

Merdiven şasi altyapılı Jimny, düşük orana da sahip Allgrip Pro adındaki akıllı 4 tekerlekten çekiş sistemiyle en zor koşullarda bile maksimum performans vaad ediyor. 2H, 4H ve 4L olmak üzere üç sürüş modu sunan otomobilde çekiş kontrol sistemi de yer alıyor.

37 derecelik yaklaşma açısı ve 49 derecelik uzaklaşma açısı da yeni Jimny’yi eskisinden daha iddialı hale getirmiş. Yeni Jimny’nin arka süspansiyonu da 3 noktadan bağlantılı ve helezon yaylı olarak geliyor.

 

Yorumlar

yorum

YENİ SUZUKI JIMNY 1.5 MOTORLA GELİYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.