SUV segmentinin ateşleyicisi Nissan Qashqai 2021 model yılı için tamamen yenilendi

Hafif SUV segmentini yaratarak, son yılların en çok satan segmenti olmasına neden olan Nissan Qashqai üçüncü nesliyle karşımıza çıkıyor. İlk üretildiğinde segmentinde neredeyse tek olan Qashqai’ın günümüzde o kadar fazla sayıda iddialı rakibi oluştu ki bu rakipler arasında hem teknoloji hem de tasarım olarak demode kalmıştı. Şimdiyse yepyeni tasarımıyla ve teknolojileriyle tekrar segmentin en çok tercih edilen modeli olmaya çalışacak.

Yeni Qashqai’nin tasarımında eski yuvarlak hatlar yerini keskin çizgilere bırakmış. İnce LED gündüz farları ve çift katlı far tasarımı, üçgen ızgarasıyla kardeşi Juke’u anımsatıyor. 20 inç jantlar ve incelmiş LED stoplar yeni Qashqai’nin arkasını da farklılaştırıyor.

Yeni Qashqai’nin iç mekanı da Juke gibi. Sürücünün hemen önünde multimedya tuşlarına sahip, altı düz üç kollu direksiyon ve dijital göstergelerle birlikte, multimedya ekranı ise günümüzdeki pek çok modelde olduğu gibi konsolun merkezine tablet ekran şeklinde tutturulmuş.

Yeni 10.8 inç head-up display’in de özellikleri arasında bulunduğu yeni nesil Qashqai’deki 9 inç ekrana sahip multimedya sistemi Android Auto, Apple CarPlay, Google Asistan ve Amazon Alexa desteğine sahip. Ayrıca NissanConnect ve yedi cihaza kadar WiFi desteği de yeni Qashqai’nin bağlantı özellikleri arasında. Güvenlik teknolojilerinde ise navigasyon verilerine göre hareket edebilen ProPILOT sistemi ve çok daha fazlasını görmekteyiz.

Yeni nesil Qashqai, Avrupa’da Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakının CMF-C platformu üzerine yükselen ilk modeli. Bu platform sayesinde aracın yapısal sertliği yerini aldığı modele kıyasla yüzde 41 oranında artırılmış. Ayrıca yeni nesil model toplamda 60 kilogram ağırlık kaybı yaşamış. Örneğin sadece hafif kompozit malzemeden imal edilen bagaj kapağının sağladığı kilo haybı 2.6 kilogram olarak açıklandı.

Tüm bunların yanında yeni Qashqai’nin süspansiyon ve direksiyon sistemi de iyileştirilmiş. Direksiyon tepkisi iyileştirilmiş. Ayrıca 19 inç jantlarla tercih edilen 4×2 versiyonlarda arkada torsiyon çubuğu kullanılmış. 20 inç jantlarla alınan 4×4 Qashqai versiyonlarında ise arkada multilink düzen karşımıza çıkıyor. Uzunluğu 35 mm, aks mesafesi 20 mm, genişliği 32 mm ve yüksekliği 10 mm artan yeni Qashqai’nin bagaj hacminde de 50 litre artış söz konusu.

Yeni 2021 Nissan Qashqai’nin kaputu altında iki seçenek bulunuyor. Bunlar arasında dizel yok. İlk seçenek 12V hafif hibrit desteğine sahip 1.33 litrelik benzinli ünite. Söz konusu ünitenin 140/158 beygir güç ve 270 Nm tork sunan farklı güç seçenekleri mevcut. Manuel veya CVT şanzımanla tercih edilebilen motorun güçlü versiyonunda dört tekerlekten çekiş seçeneği de sunuluyor. 

Yeni Qashqai’nin kaputu altındaki en büyük yenilik e-Power adı verilen hibrit sistem. Söz konusu sistemde 190 beygir güç ve 330 Nm tork üreten bir elektrik motoru tekerleklere güç veriyor. 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranına sahip benzinli motor ise bataryaların doldurulması için jeneratör görevi görüyor.

Bu yaz Avrupa’da satışa sunulması planlanan yeni nesil Nissan Qashqai ilk etapta hafif hibrit sistemle tercih edilebilecek. e-Power sistemli Qashqai ise daha sonra piyasaya sürülecek. Türkiye’deyse satışa 2021’in üçüncü çeyreğinde çıkacak.


Yorumlar

yorum

YENİ NISSAN QASHQAI NE ZAMAN GELİYOR?

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.